REKLAMA
  1. bizblog
  2. Środowisko

Wrzesień najcieplejszym miesiącem w historii. Rok 2020 może pobić wszelkie rekordy

Tegoroczny wrzesień okazał się najcieplejszym miesiącem od czasu rozpoczęcia pomiarów, bijąc ostatni rekord… z 2019 r. Naukowcy są już pewni, że cały 2020 r. okaże się jednym z najgorętszych lat w dziejach, a niewykluczone, że uplasuje się na samym szczycie.

10.10.2020
9:25
Zmiany klimatu. Wrzesień 2020 najcieplejszym miesiącem w historii
REKLAMA

Trwająca jesień jeszcze do niedawna przypominała w Polsce początek lata. Właściwie była nawet przyjemniejsza niż większość lipca i sierpnia. Podobnie wysokie temperatury utrzymywały się także w innych zakątkach naszego kontynentu. W Europie termometry pokazywały o 1,8 stopnia Celsjusza więcej niż średnia w latach 1981-2010.

REKLAMA

Jeszcze bardziej planeta nagrzewa się w ujęciu ogólnoświatowym. W porównaniu z przełomem XX i XXI w. słupki rtęci skoczyły o prawie 2 stopnie. Nawet w porównaniu z rekordowym do tej pory wrześniem 2019 r. temperatura była wyższa o 0,05 stopnia – podali naukowcy Copernicus Climate Change Service.

Odczyty znacznie powyżej średniej zanotowano również na północnej Syberii, Bliskim Wschodzie oraz w niektórych częściach Ameryki Południowej i Australii.

2020 idzie na rekord

Jeżeli w końcówce roku nie dojdzie do jakiejś anomalii, 2020 znajdzie się w piątce najgorętszych lat w historii pomiarów. Na razie na miano najcieplejszego zapracował sobie rok 2019, który jednocześnie zakończył rekordową dekadę, w której trakcie mieliśmy sześć z najcieplejszych lat w dziejach.

Zmiany klimatu najbardziej widoczne są dzisiaj na biegunach. Na Półwyspie Antarktycznym szykuje nam się najbardziej upalny okres od co najmniej 30 lat. Według naukowców z bazy chilijskich sił powietrznych na wyspie Króla Jerzego, który jest najbardziej wysuniętą na północ częścią kontynentalnej Antarktydy, średnie temperatury sięgały od 2 do 3 stopni Celsjusza. A mówimy tu o pierwszym półroczu 2020 r.!

Ogromne zmiany zachodzą także na Oceanie Arktycznym. 15 września dane satelitarne pokazały nam, że zasięg pokrywy lodowej spadł do 3,74 miliona km kw. Przez ostatnie 42 lata tylko raz zdarzyło się, by lód cofnął się w tym rejonie jeszcze bardziej.

REKLAMA

Polacy sceptyczni wobec zmian klimatu

Co ciekawe coraz bardziej naoczne dowody na globalne ocieplenie wciąż natrafiają na opór wielu sceptyków. W badaniu zrealizowanym przez Blue Media z faktem istnienia kryzysu klimatycznego zgodziło się raptem 3 na 4 Polaków. Jeszcze mniej ankietowanych, bo około połowa, jest zdania, że należy natychmiast podjąć działania, by przeciwdziałać zmianom klimatu.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA