REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podatki

Twój e-PIT nie działa. Skarbówka narobiła Polakom nadziei, teraz dostaje chłostę od internautów

W środę od rana internauci nie mogą dostać się na stronę internetową, na której można sprawdzić rozliczenia podatkowe przygotowane przez urzędników. Czasu na złożenie dokumentu PIT jest wprawdzie sporo, ale awaria wywołała niemałe poruszenie.

15.02.2023
15:48
Twój e-PIT nie działa. Skarbówka narobiła Polakom nadziei, teraz dostaje chłostę od internautów
REKLAMA

Ministerstwo Finansów zachęca do rozliczania się ze skarbówką przez internet. Służy do tego usługa Twój e-PIT, która po przerwie wymuszonej przygotowaniem deklaracji podatkowych do wglądu przez podatników, miała wrócić 15 lutego.

REKLAMA

Zdaniem resortu finansów niedopłatę podatku dochodowego wykazano dokładnie u 1,2 mln Polaków, czyli o 800 tys. mniej niż w rozliczeniu za 2021 r. Reszta może liczyć na zwrot podatku w kwotach sięgających nawet 2-4 tys. zł.

Resort nie docenił ciekawości Polaków

Gdy rano próbowałem podejrzeć swój PIT-37, z trudem udało mi się przejść do panelu, w którym wybiera się sposób autoryzacji konta. Próba zalogowanie się przez aplikację mObywatel spaliła na panewce. Nie tylko u mnie.

Na Twitterze zaroiło się od komentarzy. Przedstawiciele ministerstwa twierdzili, że problemy występują tylko u części użytkowników, a dział IT w pocie czoła pracuje nad rozwiązaniem problemu.

Jak co roku, to samo. Kogo wy tam zatrudniacie jako informatyków? - kontrował jeden z komentujących.

Stawianie serwera na nogi poszło tak sprawnie, że gdy kilka godzin później podjąłem kolejną próbę zalogowania się, nie udało mi się wejść nawet na samą stronę. Późnym popołudniem użytkowników witała wielka plansza z napisem „Możliwe utrudnienia w działania e-Urzędu Skarbowego. Przepraszamy i zapraszamy już wkrótce”.

Strona skarbówki padła na dobre

Wygląda to nieco groteskowo. Szczególnie biorąc pod uwagę, jak wiele wysiłku wkładają organy administracji skarbowej w promowanie e-Skarbówki. W środę rano do rozliczania się przez Twój e-PIT zachęcała Krajowa Administracja Skarbowa. Wcześniej Ministerstwo Finansów chwaliło się, że co roku Polacy składają tą drogą o 1-2 mln deklaracji więcej. Rok temu na 19,8 mln elektronicznych PIT-ów, aż 11,8 mln zostało złożone za pomocą usługi Twój e-PIT.

Czy wiesz, że ponad 90 proc. zachodniopomorskich zeznań złożono w ubiegłym roku elektronicznie? Zachęcamy do pobicia rekordu - dopingowała zachodniopomorska KAS.

REKLAMA

No i chyba trochę przedobrzyła, bo jak widać zainteresowanie jest ogromne, a e-Urząd Skarbowy nie stanął na wysokości zadania. Całe szczęście, że póki co jedyną konsekwencją jest frustracja podatników. Rozliczenia podatkowe można składać do 2 maja. Jeżeli użytkownik nie wyśle w tym czasie PIT-u, system uzna, że wersja przygotowana przez urzędnika była prawidłowa.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA