REKLAMA
  1. bizblog
  2. Technologie
  3. Praca

Te języki programowania są na topie. Zapewnią najlepszą przyszłość w IT

Które języki programowania zapewniają najlepszą przyszłość w IT? Swoje typy wskazali studenci kierunków technicznych. Boom na sztuczną inteligencję sprawił, że na topie mógł znaleźć się tylko jeden kandydat, a jego znajomość przyczyni się do najwyższych zarobków na rynku.

26.02.2023
18:54
Te języki programowania są na topie. Zapewnią najlepszą przyszłość w IT
REKLAMA

Portal pracy Just Join IT zapytał studentów wyższych uczelni technicznych o najbardziej przyszłościowe języki programowania i obszary w IT. 40 proc. ankietowanych rozwija się w kierunku technologii backendowych, 12 proc. w stronę frontendu, 7 proc. chce zostać testerami.

REKLAMA

Badanie zostało przeprowadzone na grupie 200 studentów kierunków takich jak informatyka, cyberbezpieczeństwo, czy computer science. Najwięcej z nich za najbardziej przyszłościowy uważa Pythona, który wykorzystywany jest m.in. w analityce danych.

Mamy do czynienia z boomem sztucznej inteligencji, przy której wykorzystywany jest Python, co sprawia, że jego popularność bardzo rośnie, także wśród studentów IT. AI operuje na wielkich zbiorach danych, a więc zarządzanie nimi i ich bezpieczeństwo są obecnie postrzegane przez młodych ludzi jako kluczowe obszary rozwoju. Tam też może być wkrótce najwięcej pieniędzy - mówi Klaudia Sobolewska, koordynatorka Programu Ambasadorskiego Just Join IT.

Drugie miejsce zajął JavaScript, znajdujący zastosowanie w tworzeniu interaktywnych, przyjaznych użytkownikowi interfejsów. To właśnie jego frameworki (jak React, Angular i Vue.js,) mogą być wykorzystywane do wizualizacji danych i prezentacji wniosków.

Pokaż mi, ile płacisz, a powiem ci, czy zechcę z tobą pracować

70 proc. z przebadanych studentów odsiewa odrealnione i “nadmuchane” oczekiwaniami oferty o pracę. Połowa zaś skupia się na tych, gdzie podane są widełki płacowe.

Te ostatnie stają się już standardem w świecie IT. Opłacają się przecież obu stronom. Poszukujący pracy wiedzą, czy posada sprosta ich wymaganiom finansowym, a pracodawcy nie tracą czasu na rozmowach ze specjalistami, którzy są poza ich zasięgiem.

 class="wp-image-2054122"

Prawie połowa respondentów pracuje już na studiach

REKLAMA

Z możliwości zdobycia doświadczenia jeszcze przed otrzymaniem dyplomu korzysta 41 proc. badanych. Co ciekawe, połowa z nich rozgląda się też za zmianą pracy. Tylko 21 proc. respondentów nie pracuje i nie szuka pracy. Ci, którzy jej poszukują nie ograniczają się zaś do jednego serwisu, ale wykorzystują wszystkie, dostępne platformy.

 class="wp-image-2054125"
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA