REKLAMA
  1. bizblog
  2. Gospodarka

GUS opublikował ważne dane. Znów dały znać o sobie problemy motoryzacji, budowlankę zaskoczyła drożyzna

Sprzedaż detaliczna we wrześniu była o 0,4 p.p. niższa od oczekiwań ekonomistów, znów z negatywnym wpływem motoryzacji. Ale wszystko przyćmiły w czwartek dane budowlanki. Spadek dynamiki oraz rozdźwięk między oczekiwaniami a odczytem podanym przez GUS przekroczyły 50 proc.

21.10.2021
11:11
GUS podał ważne dane. Znów dały znać o sobie problemy motoryzacji, budowlankę zaskoczyła drożyzna
REKLAMA

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych we wrześniu 2021 r. była wyższa niż przed rokiem o 5,1 proc. (wobec wzrostu o 2,5 proc. we wrześniu 2020 r.). W porównaniu z sierpniem 2021 r. miał miejsce spadek sprzedaży detalicznej o 2,4 proc. – podał w czwartek GUS.

REKLAMA
 class="wp-image-1578355"
Źródło: GUS

Prognoza PAP Biznes przygotowana na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród ekonomistów wskazywała na wzrost o 5,5 proc. rok do roku i 1,8 proc. w ujęciu miesięcznym.

Największy wzrost sprzedaży detalicznej rok do roku nadal notowały podmioty handlujące tekstyliami, odzieżą, obuwiem o 14,5 proc., podmioty z kategorii pozostałe (np. biżuteria czy zabawki) o 8,7 proc., farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny o 8,2 proc. oraz meble, rtv, agd o 8,0 proc. Spadek wykazały podmioty sprzedające samochody, motocykle i części – o 4,1 proc.

Jakub Rybacki z Polskiego Instytutu Ekonomicznego wskazuje, że nadchodzące miesiące prawdopodobnie przyniosą kontynuację słabszych wyników w motoryzacji.

Sprzedaż samochodów pozostanie na niskim poziomie. Trend ten potęgowany jest przez rosnące niedobory mikrochipów. Skutki obserwujemy niemal we wszystkich krajach UE – podkreśla analityk PIE.

Po wyeliminowaniu wpływu czynników sezonowych sprzedaż detaliczna była o 0,2 proc. wyższa w porównaniu z sierpniem 2021 r. W okresie styczeń-wrzesień 2021 r. wzrosła r/r o 7,3 proc. Rok wcześniej w tym samym czasie odnotowano spadek o 3,1 proc.

Ceny materiałów budowlanych podcięły skrzydła branży

W czwartek GUS podał też dane dotyczące produkcji budowlano-montażowej. Wzrost o 4,3 proc. rok do roku jest niemal o połowę niższy od oczekiwań ekonomistów ankietowanych przez PAP Biznes. Konsensus w tym wypadku wynosił 8,2 proc. rok do roku i 10,2 proc. w ujęciu miesięcznym.

 class="wp-image-1578358"
Źródło: GUS

Komentarz GUS wskazuje na słabe wyniki we wznoszeniu budynków oraz inwestycjach infrastrukturalnych. Jedynym segmentem, który notuje wysoki wzrost, są prace specjalistyczne obejmujące m.in. roboty przygotowawcze i wykończeniowe procesu budowlanego oraz prace geologiczne – komentuje wyniki budowlanki Jakub Rybacki z PIE.

REKLAMA

Jego zdaniem skokowy wzrost cen materiałów ogranicza aktywność, co jest też już widoczne w wykorzystaniu mocy produkcyjnych największych firm.

W 2020 r. w tym samym czasie budowlanka znalazła się na blisko 10-proc. minusie. W stosunku do sierpnia 2021 r. produkcja budowlana spadła o 9,3 proc. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 4,2 proc. rok do roku i 2 proc. niższym niż w sierpniu.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA