REKLAMA
  1. bizblog
  2. Gospodarka

Polska oficjalnie wystąpi o reparacje wojenne od Niemiec. Prezes Kaczyński ogłosił decyzję

Polski rząd wystąpi do władz federalnych w Berlinie o reperacje wojenne. Prezes Prawa i Sprawiedliwości w 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej ogłosił, że zapadła decyzja w tej sprawie. Chodzi o ponad sześć bilionów złotych. To cztery razy więcej, niż wynosi dług publiczny Polski.

01.09.2022
13:01
Reperacje wojenne od Niemiec. Jarosław Kaczyński ogłosił decyzję rządu
REKLAMA

Dziś, w 83. rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej, na Zamku Królewskim ostatecznie zostanie podjęta i ogłoszona decyzja, że Polska wystąpi o reparacje wojenne, o odszkodowania za wszystko, co Niemcy uczynili w Polsce w latach 1939-1945 – powiedział Jarosław Kaczyński.

REKLAMA

Słowa prezesa rządzącej partii padły w czwartek wczesnym popołudniem po uroczystości złożenia kwiatów przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Decyzji w sprawie reparacji nie ogłosił premier Mateusz Morawiecki, który wziął udział w uroczystościach na Westerplatte wcześnie rano, lecz prezes rządzącej partii, który formalnie jest jedynie posłem – ze stanowiska wicepremiera zrezygnował w czerwcu.

Po ogłoszeniu wystąpienia do Niemiec o reparacje wojenne rozpoczęła się prezentacja „Raportu o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej 1939-1945”. Prezentację rozpoczął dziennikarz TVP Krzysztof Ziemiec, a obecni na niej między innymi prezes Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki.

Straty wojenne wycenione na 6,2 bln zł

Przedstawienie Raportu jest nie tylko aktem ukazania pewnej pracy, dokumentacji, ale także jest decyzją podjęcia tej sprawy na forum międzynarodowym. Chodzi o to, by uzyskać odszkodowania za to, co Niemcy zrobili – wyjaśnił Jarosław Kaczyński.

Szkody te zostały wycenione na 6,2 bln zł. To ponad dziesięć razy więcej niż szacowane przez rząd przyszłoroczne wpływy budżetowe i około czterech razy więcej niż wynosi dług publiczny Polski. Jarosław Kaczyński ocenił, że jest to „suma nieobciążająca Niemców nadmiernie”. Tegoroczne dochody budżetowe Niemiec to 496 mld euro, czyli około 2,33 bln zł.

Szef PiS-u powiedział, że żądanie reparacji wojennych od Niemiec wpisuje się koncepcję odbudowy normalności funkcjonowania państwa polskiego. Stwierdził, że wiele państw uzyskało odszkodowania od Niemiec, ale nie Polska. Brak inicjatywy w tej sprawie był luką w działalności państwa – ocenił.

Propozycja dla Izraela

Wiemy, że wchodzimy na drogę trudną i długą. Ale trzeba pamiętać, że historia się zmienia i czasami bieg przyśpiesza. I choć droga będzie długa, to jesteśmy pewni, że odniesiemy tu sukces – stwierdził prezes rządzącego ugrupowania.

REKLAMA

Jarosław Kaczyński podkreślił, że wielu zamordowanych przez Niemców Polaków miało pochodzenie żydowskie i złożył przy tej okazji propozycję rządowi w Jerozolimie. Jeżeli państwo Izrael będzie chciało włączyć się w nasze działania, to jesteśmy na to gotowi – zadeklarował.

Podkreślam, że my nie tylko przygotowaliśmy raport, ale podjęliśmy decyzję o dalszych działaniach. Te działania to zwrócenie się do Niemiec o podjęcie rokowań ws. reparacji

– powiedział Jarosław Kaczyński.
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA