REKLAMA
  1. bizblog
  2. Emerytury

Waloryzacji 500+ nie będzie. Przez Donalda Tuska. Szopka na rządowej konferencji ws. Polskiego Ładu

Polski Ład mocno odczuli pracownicy budżetówki, a ostatnio emeryci i renciści. Z całego kraju płyną informacje o niższych świadczeniach wypłacanych seniorom. I chyba właśnie uspokojeniu tej grupy społecznej miała służyć konferencja prasowa prasowa minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg, rzecznika rządu Piotra Muellera oraz prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertrudy Uścińskiej.

10.01.2022
18:42
Waloryzacji 500+ nie będzie. Przez Donalda Tuska. Szopka na rządowej konferencji w sprawie Polskiego Ładu
REKLAMA

Prezes ZUS powtórzyła to, co Polacy słyszeli już wielokrotnie, że 94 proc. emerytów i 98 proc. rencistów zyska na zmianach podatkowych wprowadzonych przez Polski Ład.

REKLAMA

Minister rodziny Marlena Maląg pokusiła się nawet o przedstawienie wyliczeń.

Kwota wolna od podatku w wysokości 30 tys. zł powoduje, że emeryci, którzy pobierają świadczenia do 2500 zł brutto, nie będą mieli odprowadzonego podatku. To dodatkowe ok. 2250 zł rocznie

zapewniła minister Marlena Maląg.

I dodała, że osoby, które w styczniu dostały świadczenie – jak to określiła szefowa resortu rodziny – ciut niższe, otrzymają wyrównania w lutym.

Czternastka to świadczenie pandemiczne

Na pytanie, czy zgodnie z obietnicą, jaką w 2019 roku złożył Jarosław Kaczyński, 14. emerytura będzie świadczeniem stałym i zostanie wypłacona w tym roku i kolejnych latach, Marlena Maląg odparła, że czternastka miała charakter tymczasowy i została przelana seniorom, by pomóc im przetrwać pandemię.

Przypomnijmy, że prezes PiS powiedział w 2019 roku, w trakcie kampanii wyborczej, że W kolejnym roku i też już na stałe będzie 14. emerytura.

Co z waloryzacją emerytur i 500+

Minister rodziny powiedziała, że dokładny wskaźnik waloryzacji emerytur w marcu poznamy pod koniec stycznia, gdy GUS poda dane o inflacji w 2021 r. Według szacunków rządu najniższa emerytura po podwyżce ma wynieść 1312 zł.

REKLAMA

Gdy zainteresowanie mediów zeszło na waloryzację 500+, pani minister rozpoczęła długą tyradę. Przyznała, że jesteśmy w pułapce niskiej dzietności, a wychodzenie z niej jest procesem długotrwałym, po czym zaatakowała Donalda Tuska, by wreszcie oznajmić, że o żadnym podwyższeniu 500+ nie ma mowy.

Rzecznik rządu zapowiedział, że we wtorek, 11 stycznia premier Morawiecki ogłosi kolejny pakiet antyinflacyjny.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA