REKLAMA
  1. bizblog
  2. Samorządy

Rewolucja w 500+. Jeśli ten cyrk nie skończy się zamieszkami i paleniem urzędów, to będzie cud

Gdy przeczytałem we wtorek rano, jak prof. Gertruda Uścińska przekonuje, że ZUS jest gotowy do przejęcia 500+, niemal się ucieszyłem. Ale teraz się boję, że ten dziwny pomysł skończy się chaosem, jakiego nasz kraj nie oglądał od końca lat osiemdziesiątych albo nawet stanu wojennego.

26.10.2021
13:59
Rewolucja w 500+. Jeśli ten cyrk nie skończy się zamieszkami i paleniem urzędów, to będzie cud
REKLAMA

Zapewniam, że ZUS będzie gotowy do obsługi programu Rodzina 500+ od nowego roku. Mamy już doświadczenie w realizowaniu tak dużych projektów. Wnioski od 1 stycznia 2022 r. będzie można przesyłać tylko drogą elektroniczną przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowość elektroniczną i portal Empatia – zapowiedziała we wtorek prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Po takiej deklaracji uznałem, że prezeska Zakładu musiała się wreszcie dogadać z buntującymi się przeciwko nowym obowiązkom pracownikami Zakładu. Bez porozumienia z załogą przecież nie mogłaby składać takich obietnic. I znów pudło.

To jakiś kosmos – odpowiada mi zaczepiony w tej sprawie Piotr Szumlewicz, lider Związkowej Alternatywy, która od początku aktywnie wspiera pracowników Zakładu.

Jego zdaniem ZUS nadal jest kompletnie nieprzygotowany na przejęcie obsługi programu Rodzina 500+.

Deklaracje Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to albo świadome oszukiwanie, albo bujanie w obłokach – twierdzi.

I wskazuje, że dotychczas obsługą programu zajmowało się blisko 12 tys. pracowników, a prezes Uścińska twierdzi, że teraz wystarczy 50. Na dodatek jak przypomina Szumlewicz, sama prezes ZUS-u przyznała, że około 2 proc. rodzin pobierających świadczenie będzie wymagało interwencji urzędnika.

Trudno mi pojąć, jak prof. Uścińska sobie wyobraża obsługę 150 tys. osób przez 50 pracowników ZUS-u – wskazuje.

Piotr Szumlewicz wytyka też Zakładowi, że ten wciąż nie ma programu informatycznego do obsługi świadczenia Rodzina 500+ i chce w tej sprawie ominąć ustawę o zamówieniach publicznych.

W praktyce oznacza to, że możemy spodziewać się kolejnego handlarza bronią, który w Boże Narodzenie nagle zacznie wdrażać nowe oprogramowanie. Całość wygląda wyjątkowo nieudolnie i na początku roku można się spodziewać kompletnego chaosu przy wypłacie świadczenia – zapowiada.

Przeniesienie obsługi 500+ z ośrodków pomocy społecznej do ZUS jest efektem przyjęcia przez Sejm nowelizacji ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, przeciwko której od samego początku występują solidarnie pracownicy ośrodków pomocy społecznej i Zakładu. Ich zdaniem to dziwny pomysł, bo oddziałów ZUS-u jest ponad osiem razy mniej niż OPS-ów, które zostały specjalne przygotowane do obsługi programu.

Trudno nam zrozumieć, czemu rząd chce rozbijać powstałą strukturę i obciążać kolejnymi obowiązkami Zakład Ubezpieczeń Społecznych – dziwili się, zastanawiając, co się stanie z 12 tys. pracowników, obsługujących obecnie 500+.

Jeszcze na etapie procedowania nowelizacji Ilona Garczyńska, szefowa Związkowej Alternatywy w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, ostrzegała, że pracownicy ZUS-u są zdecydowanie przeciwni obciążaniu ich nowymi obowiązkami bez podwyżek płac i przyjęć nowych osób.

Przyjęcie ustawy w proponowanym kształcie będzie dla nas zachętą do wejścia w spór zbiorowy, a w dalszej kolejności do organizacji akcji strajkowej – zapowiedziała Garczyńska w lipcu.

Jak dodała, to kierunek zmian, na który nie ma i nie będzie zgody pracowników ZUS-u.

Zamiast nowych obciążeń dla pracowników domagamy się podwyżki płac o co najmniej 1000 zł netto, ograniczenia nadgodzin, poprawy standardów BHP, wprowadzenia jasnych i transparentnych kryteriów awansów i premii – zażądała.

500+ tylko online i na konto

Wraz z przejęciem obsługi 500+ przez ZUS wprowadzone zostaną jeszcze dwie ważne zmiany:

  • świadczenia będą wypłacane bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego
  • pisma, informacje i decyzje będą przekazywane w formie elektronicznej za pośrednictwem PUE ZUS.

Najlepsze jednak zostawiłem na koniec.

Stopniowe przejęcie realizacji programu Rodzina 500+ przez ZUS oznacza, że gminy będą kontynuowały wypłaty świadczeń do końca okresu, na jaki zostały przyznane, czyli do końca maja 2022 r. W tych sprawach nadal należy kontaktować się z pracownikami gmin – czytamy we wtorkowym komunikacie.

REKLAMA

Wyobrażacie sobie, co się będzie działo po Nowym Roku?

Rząd zgotował – nie wiem, czy celowo, czy niechcący – milionom Polaków kilka miesięcy biurokratycznego piekła. Ale to w skórze pracowników OPS-ów i ZUS-u nie chciałbym się teraz znaleźć, a nie beneficjentów sztandarowego programu PiS.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA