REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

PKO BP pochwalił się zyskiem wszech czasów. Nie uwierzycie, co rano stało się na giełdzie

PKO Bank Polski pokazał w czwartek najlepsze wyniki w historii, nie tylko swojej, ale całej polskiej bankowości. Ale jeśli ktoś spodziewał się fety na giełdzie w Warszawie, to mocno się rozczarował. Początek sesji to klasyczna stypa.

12.08.2021
10:44
PKO BP pochwalił się zyskiem wszech czasów. Nie uwierzycie, co rano stało się na giełdzie
REKLAMA

Grupa Kapitałowa PKO BP w pierwszej połowie 2021 r. wypracowała ponad 2,4 mld zł zysku netto, najwięcej w ponad stuletniej historii spółki oraz historycznie w całym polskim sektorze bankowym

– podał w czwartek bank w komunikacie.
REKLAMA

Półroczny wynik netto był o blisko 85 proc. wyższy niż przed rokiem oraz o 16 proc. niż przed pandemią.

W kolejnych kwartałach chcemy (...) m.in. kontynuować rozwijany od kilku lat model ekspansji zagranicznej. Chcemy też w dalszym ciągu wypracowywać najlepsze wyniki dla naszych akcjonariuszy, ale dodatkowo – będziemy szukać możliwości, aby rozwijać się w sposób jeszcze bardziej zrównoważony. Pomoże nam w tym realizacja zobowiązań ESG, które uwzględniliśmy w naszych celach niefinansowych

– zapowiedział Jan Emeryk Rościszewski, wiceprezes PKO Banku Polskiego.

Rekord wszech czasów, a PKO BP najgorszy w WIG20

Można by oczekiwać, że historyczny wyczyn PKO BP i zapowiedzi na kolejne miesiące zrobią wrażenie na inwestorach. I właściwie zrobiły, ale chyba nie najlepsze. Na otwarciu czwartkowej sesji największy polski bank stracił 0,63 proc. Potem dołożył kolejny procent i w pewnym momencie jego akcje kosztowały 39,41 zł. Tracąc 1,70 proc. niedługo po otwarciu PKO BP stał się najgorszą spółką wchodzącą w skład WIG20.

 class="wp-image-1508662"

Inna sprawa, że akcje PKO BP zyskiwały nieprzerwanie od kilku tygodni. Tylko w ciągu ostatniego miesiąca dały inwestorom zarobić 7,70 proc., a licząc od maja prawie 17 proc.

 class="wp-image-1508668"

Do tego dochodzą wyśrubowane oczekiwania rynku. Analitycy spodziewali się jeszcze lepszych danych.

Bo zysk PKO BP był niższy

Biorąc pod uwagę tylko drugi kwartał, zysk wzrósł do 1,24 mld zł z 803 mln zł rok wcześniej (54 proc. rok do roku). I podobnie jak dane półroczne był to najwyższy wynik kwartalny w historii banku i całego sektora.

REKLAMA

Co z tego, skoro mediana prognoz biur maklerskich była jeszcze wyższa i wynosiła ponad 1281 mln zł, ba, najwięksi optymiści spodziewali się, że największy polski bank zarobi na czysto 1337 mln zł.

PKO BP pochwalił się, że w drugim kwartale zanotował silny wzrost dochodów. Łączny wynik na działalności biznesowej wzrósł 6 proc. rok do roku i 5 proc. w porównaniu do pierwszego kwartału. Wskaźnik ROE wyniósł 12,1 proc., niemal dwukrotnie więcej niż przed rokiem.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA