REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Europa na rozdrożu. Polska bez opamiętania brnie w węgiel

Coraz wyraźniej widać, że z kryzysu energetycznego Europa chce wychodzić na dwa sposoby. Jeden obóz, w którym jest Polska, chce odłożyć zakładaną dekarbonizację na dalszy plan. Druga grupa państw nie chce słyszeć o węglu bez względu na kierunek, z którego miałby pochodzić i oczekują, że UE szybko przyjmie i zacznie realizować pakiet Fit for 55.

10.04.2022
9:47
greenwashing-reklama-komisja-europejska
REKLAMA

Embargo na węgiel z Rosji ma zacząć obowiązywać w UE w połowie sierpnia. Ciągle nie wiadomo, czy Bruksela tak samo postąpi z rosyjskim gazem i ropą.

REKLAMA

Teraz nadszedł czas, by wykazać się odwagą i zdecydowanie ruszyć do przodu z zieloną transformacją. Wszelkie opóźnienia lub wahania jedynie przedłużą naszą zależność energetyczną – czytamy w specjalnym oświadczeniu, cytowanym przez Reutersa.

Pakiet klimatyczny UE trzeba przyspieszyć

W gronie 11 państw, które opowiadają się za dalszą transformacją energetyczną i dekarbonizacją znalazły się: Austria, Niemcy, Hiszpania, Finlandia, Irlandia, Luksemburg, Łotwa, Holandia, Szwecja i Słowenia. Nieformalne przewodnictwo w grupie objęła Dania.

Musimy utrzymać tę samą jedność i determinację, aby jak najszybciej uniezależnić się od rosyjskich paliw kopalnych poprzez przyspieszenie ekologicznej transformacji w kierunku neutralności klimatycznej w UE najpóźniej do 2050 roku – czytamy we wspólnym oświadczeniu.

Jednym z kluczowych instrumentów, który ma w tym pomóc jest pakiet klimatyczny Fit for 55. Komisja Europejska szacuje, że pełne wdrożenie tych regulacji pozwoli zmniejszyć całkowite zużycie gazu w UE nawet o 30 proc. do 2030 r. Stąd rekomendacja, żeby negocjacje w sprawie pakietu przyspieszyć, a ambicje dodatkowo zwiększyć. Jedenaście krajów jednocześnie apeluje do reszty, żeby nie była w tym względzie hamulcowymi. 

Jest to klucz do uniezależnienia energetycznego UE od rosyjskich paliw kopalnych i jedyny sposób na rozwiązanie kryzysu klimatycznego, zareagowanie na agresywne działania Rosji oraz zapewnienie w przyszłości czystych, niezawodnych i tanich, niezależnych od Rosji dostaw energii do UE – przekonuje grupa państw pod przewodnictwem Danii.

Polska: trzeba wstrzymać negocjacje klimatyczne

Z taką argumentacją nie zgadza się Polska, według której negocjacje klimatyczne trzeba obecnie wstrzymać, żeby móc dobrze ocenić wszystkie skutki wojny w Ukrainie. Z kolei premier Węgier Viktor Orban wraca znowu do kwestii już podejmowanej wcześniej. Chodzi o reformę unijnego systemu handlu emisjami ETS. Jego zdaniem przy tak wysokich cenach energii, jak ma to miejsce obecnie, system trzeba jak najszybciej zawiesić. Opowiadający się za takim rozwiązaniem przypominają, że jeszcze w 2018 r. w tym systemie aktywnie działało ok. 100 funduszy inwestycyjnych, a w styczniu 2022 r. było ich już przeszło 300. 

REKLAMA

Określiliśmy różne środki reformy systemu ETS. W miarę przyspieszania elektryfikacji kluczowe znaczenie będzie miała jasność i przewidywalność sygnałów cenowych dotyczących emisji dwutlenku węgla – zaznacza dr Fabien Roques, wiceprezes wykonawczy w paryskim biurze Compass Lexecon i szef europejskiej praktyki energetycznej.

Jeszcze w kwietniu odbędzie się ważna debata na ten temat w unijnej Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii. Po niej będzie można więcej powiedzieć i o samej rewizji systemu ETS i o tym, w jakim kierunku ta ewentualna modyfikacja podąży.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA