REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podatki

Ostatni dzwonek na złożenie PIT. O czym warto pamiętać?

Już tylko tydzień pozostał na złożenie PIT za 2022 r. oraz sprawdzenie, czy skorzystało się ze wszystkich przysługujących ulg. Z kolei dla przedsiębiorców to ostatni dzwonek na to, aby zmienić formę opodatkowania. Czas jest do 2 maja.

25.04.2023
15:41
pit podatek dochodowy firma
REKLAMA

Do końca marca ponad 5 milionów podatników złożyło deklarację PIT za pośrednictwem platformy e-PIT - wynika z danych Ministerstwa Finansów. W przyszłym roku może być ich o wiele więcej, ponieważ przedsiębiorcy w 2024 roku również będą mogli rozliczyć się za pomocą platformy e-PIT.

REKLAMA

O czym powinni pamiętać przedsiębiorcy rozliczając się z fiskusem?

Nie wszyscy przedsiębiorcy mogą zmienić formę opodatkowania za rok 2022 r. Mogą to zrobić jedynie ci, którzy prowadzili działalność gospodarczą przed 1 lipca 2022 r., oznaczając odpowiednią modyfikację w formularzu PIT-36.

Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w inFakcie, ostrzega jednak, że skarbówka odrzuca dokumenty bez właściwej adnotacji.

Termin składania PIT-ów mija 2 maja. Jeśli nie chcemy stresować się tym, czy dokument zostanie przyjęty, najlepiej złożyć deklarację już teraz. Może okazać się, że ze względu na dużą liczbę osób składających PIT na ostatnią chwilę blokować będzie się platforma e-PIT czy bramki Ministerstwa Finansów. To samo dotyczy urzędów skarbowych. Jeżeli zdecydujemy się złożyć PIT w wersji papierowej bezpośrednio w urzędzie, to musimy liczyć się z kolejkami chętnych – podkreśla Piotr Juszczyk.

Poza przedsiębiorcami ze wstecznej zmiany opodatkowania mogą skorzystać również osoby, które rozliczały najem prywatny na podstawie deklaracji PIT-27. W formularzu mogą uwzględnić także koszty uzyskania przychodu w 2022 r. np. z remontów przeprowadzonych w wynajmowanym lokalu.

SLIM VAT 3

W ramach ustawy o tzw. SLIM VAT 3 zostały przyjęte zmiany przez Sejm w połowie kwietnia, które obejmują zwiększenie limitu przychodu na ryczałcie, opodatkowanego stawką 8,5 proc. Do tej pory przychody z tytułu najmu do 100 tys. zł były opodatkowane stawką 8,5 proc., a powyżej tego progu podatek wynosił 12,5 proc. Nowe przepisy będą z zyskiem dla małżonków.

Nowe przepisy zakładają, że dla małżonków limit zostanie zwiększony dwukrotnie, do 200 tys. zł. Stawki podatku pozostają bez zmian – 8,5 proc. i 12,5 proc.. Oznacza to, że małżonkowie mogą zyskać nawet do 4 tys. zł – tłumaczy Piotr Juszczyk.

Ulgi podatkowe

Nowością w rozliczeniu PIT za 2022 r. jest to, że z ulgi prorodzinnej mogą po raz pierwszy skorzystać osoby wychowujące samotnie dziecko, których dochody przekraczają 56 tys. zł rocznie.

Ekspert inFakt przypomina, że dla małżonków limit ten wynosi 112 tys. zł przy jednym dziecku. Natomiast zmiana wprowadza też możliwość skorzystania z ulgi prorodzinnej, czyli zniesienia limitu, dla osób, które wychowują jedno dziecko z niepełnosprawnością.

Za 2022 r. obowiązują także nowe ulgi w zakresie PIT dla rodzin posiadających minimum czworo dzieci, dla seniorów oraz dla osób powracających z zagranicy.

REKLAMA

Osoby te mogą skorzystać z dodatkowej kwoty wolnej, czy też właściwie przychodu nieopodatkowanego do 85 528 zł – mówi Piotr Juszczyk.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA