REKLAMA
  1. bizblog
  2. Technologie

Byli pracownicy Tesli postawią w Gdańsku fabrykę baterii za 1 mld zł. Szwedzki Northvolt odkrywa karty

Już w przyszłym roku ruszyć ma produkcja baterii w fabryce w Gdańsku, którą buduje startup Northvolt - założony przez byłych członków zarządu Tesli. Docelowo zakład ma osiągnąć wydajność 12 GWh, co uczyniłoby go największym tego typu obiektem w Europie.

19.02.2021
11:34
Northvolt inwestuje w Polsce. Byli pracownicy Tesli postawią w Gdańsku fabrykę baterii za 1 mld zł
REKLAMA

W Gdańsku dzięki inwestycji Northvolt ma powstać zautomatyzowany i nowoczesny zakład produkcyjny oraz inżynierskie centrum badawczo-rozwojowe modułów bateryjnych, systemów magazynowania energii oraz procesów i technologii produkcyjnych. Powstać ma przy tej okazji do 500 nowych miejsc pracy, a produkcja ma ruszyć już w przyszłym roku.

REKLAMA

Jednym z inwestorów Northvolt jest Baillie Gifford, jeden z największych udziałowców Tesli, Goldman Sachs Group Inc, Volkswagen i BMW. 

Dokonujemy tej inwestycji, żeby sprostać coraz większemu zapotrzebowaniu energetycznemu - jako jeden z najbardziej obiecujących europejskich startupów bateryjnych

- przekonuje Peter Carlsson, dyrektor generalny Northvolt.

Hub przemysłowy dla części Europy

O nowej inwestycji na specjalnej konferencji poinformował premier Mateusz Morawiecki. Jego zdaniem to kolejny krok w celu utworzenia w Polsce hubu przemysłowego dla części Europy. Dzięki zaangażowanym w projekt funduszu ze strony startupy Northvolt nie tylko uda się stworzyć nowe miejsca pracy, co w dobie pandemii koronawirusa jest szczególnie ważne, ale też uda się stworzyć nowe powiązania biznesowe między polskimi i zagranicznymi firmami. 

Staramy się połączyć ze sobą kilka czynników, które mają zachęcać inwestorów. Po pierwsze to system dobrych regulacji, które są szybkie i w sposób przyjazny mają pomagać tworzyć biznes w Polsce

– przekonuje szef rządu.

Najpierw stabilizacja sieci

Northvolt nie ukrywa, że chce włączyć się w tworzony przez poszczególne rządy lokalny łańcuch dostaw baterii w Europie, tak żeby móc konkurować z dominującymi graczami z Chin, Korei Południowej i Japonii. Na początku większość baterii startup Northvolt będzie nadal produkował w fabryce w Skelleftea w Szwecji - na potrzeby producentów e-samochodów oraz nabywców systemów magazynujących energię. Nawet 25 proc. tej produkcji będzie wysyłana do Polski – w celu stabilizacji sieci energetycznych.

Polska konkurencja dla Tesli?

Szef Northvolt Peter Carlsson wcześniej był wiceprezesem Tesla Motors. Odpowiadał za zakupy i łańcuch dostaw. Przed tą posadą zajmował stanowisko szefa zaopatrzenia w Sony Ericsson. Po pożegnaniu się z Elonem Muskiem Carlsson stanął w 2015 r. na czele firmy SGF Energy, która w 2017 r. zmieniła nazwę na Northvolt.

REKLAMA

Szwedzki startup od początku koncentrował się na dostarczaniu akumulatorów do pojazdów elektrycznych. I z biegiem lat zaczął coraz bardziej deptać po piętach Tesli. Wyrazem tego jest zwłaszcza ekspansja w Europie.

W tym roku ma rozpocząć się produkcja baterii w szwedzkiej gigafabryce Northvolt Ett, której budowę wsparł Europejski Bank Inwestycyjny kredytem w wysokości 350 mln euro. Teraz kolejnym krokiem jest inwestycja w Gdańsku.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA