REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podróże

I co szydercy? Lotnisko w Radomiu otwiera się! W końcu poznaliśmy oficjalną datę

Urząd regulacyjny wydał lotnisku Radom-Warszawa certyfikat, który dopuszcza go do użytku. To oznacza, że nic nie stoi już na przeszkodzie, by już niebawem w terminalu pojawili się pierwsi pasażerowie. Kiedy dokładnie? Na ten moment przyjdzie jeszcze chwilkę poczekać, bo międzynarodowe procedury mielą temat certyfikacji w swoim tempie.

01.03.2023
17:36
I co szydercy? Lotnisko w Radomiu otwiera się! W końcu poznaliśmy oficjalną datę
REKLAMA

Byli tacy, co wieszczyli, że projekt pt. lotnisko w Radomiu to jeden wielki niewypał. Poczekamy, zobaczymy. Póki co wiadomo, że port w ogóle ruszy. Dzięki decyzji prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego port otrzymał certyfikat, który gwarantuje pasażerom, że lotniska spełnia wymogi unijne odnośnie kadry, wyposażenia i standardów bezpieczeństwa.

REKLAMA

To niezwykle ważna decyzja, która bardzo nas cieszy z dwóch powodów. Po pierwsze potwierdza ona, że Lotnisko Warszawa-Radom spełnia wszystkie wymogi formalne, techniczne oraz bezpieczeństwa. Ponadto, jest to również potwierdzenie naszych wcześniejszych informacji o planowanym terminie uruchomienia lotniska. Pierwsi pasażerowie będą mogli skorzystać z radomskiego portu już w tę majówkę – mówi Stanisław Wojtera, prezes Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotnicze.

Dlaczego dopiero w majówkę?

Winne są tutaj procedury. Informacje o przyznaniu certyfikatu i dane operacyjne muszą zostać opublikowane w Zbiorze Informacji Lotniczych – AIP (Aeronautical Information Publication). Wszystko to dzieje się w cyklach AIRAC (Aeronautical Information Regulation And Control).

Data obowiązywania danych, które pojawiły się w bieżącym cyklu zaczyna się 20 kwietnia. Będzie to jednocześnie dzień, w którym będą mogły odbyć się pierwsze oficjalne operacje lotnicze.

Na starcie lotnisko w Radomiu oferuje 12 kierunków

Pięć z nich oferuje PLL LOT. Z narodowym przewoźnikiem można udać się do Paryża, Kopenhagi, Rzymu, Tirany i greckiej Prewezy.

Kolejnych siedem tras mają w swojej ofercie biura podróży. Pasażerowie mogą dostać się czarterami m.in. do Burgas, Warny, Antalya i Palma de Mallorca. Z Radomia operować będą tacy touroperatorzy jak Coral Travel, Exim Tours, Greckie Podróże, GTS Poland, Itaka, Nekera, Rego-Bis, Sun&Fun, TUI

Radomski port zakłada, że w ciągu pierwszego roku lotnisko obsłuży prawie 200 tys. osób. W rządowym dokumencie „Polityka rozwoju lotnictwa cywilnego w Polsce do 2030 r." szacowano, że (zakładając budowę CPK) za 7 lat z Radomia będzie latać 700 tys. osób rocznie.

REKLAMA

By zaliczyć taki skok radomianie będą jednak potrzebować regularnych przewoźników, bo opieranie się wyłącznie na biurach podróży może skutkować tym, że poza wysokim sezonem lotnisko będzie świecić pustkami. Na razie widoków na poprawę jednak nie ma. Jak pisaliśmy w Bizblog.pl niskokosztowe linie solidarnie olały lotnisko w Radomiu, uznając, że ich klientom nie będzie chciało się tam jeździć.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA