REKLAMA
  1. bizblog
  2. Transport

Na wakacje z lotniska w Radomiu? Polacy pukają się w czoło

Tylko co dwudziesty Polak, który podróżuje z Okęcia, najchętniej latałby na wakacje z lotniska w Radomiu. Takie wyniki przyniosła ankieta, którą na warszawskim lotnisku przeprowadziła linia lotnicza Enter Air. To zła wróżba dla rządowych planów przeniesienia polskich turystów z Warszawy do Radomia.

21.08.2019
15:20
Lotnisko w Radomiu w niełasce Polaków. Wolimy latać na wakacje z Okęcia
REKLAMA

Nieistniejący już terminal lotniska w Radomiu. Fot. Wikimedia/wSensie.tv (CC BY-SA 4.0)

REKLAMA

W ankiecie największego polskiego prywatnego przewoźnika lotniczego wzięło udział 9129 pasażerów na 228 lotach startujących z Lotniska Chopina w Warszawie. Z Radomia chciałoby latać tylko 458 z nich. Badanie zostało przeprowadzone od 30 czerwca do 28 lipca.

Administracja państwowa i porty lotnicze dążą do wyrzucenia polskich turystów z Lotniska Chopina, które ma stać się portem przesiadkowym dla zagranicznych pasażerów. Wyniki ankiety nie pozostawiają wątpliwości, że lotnisko w Radomiu to projekt realizowany wbrew pasażerom, który nie ma logicznego uzasadnienia.

– mówi Grzegorz Polaniecki, dyrektor generalny Enter Air.

Polaniecki uważa, że na ten projekt "zmarnowane zostaną ogromne pieniądze, które mogłyby posłużyć na poprawę infrastruktury tam, gdzie to jest realnie potrzebne".

Szef Enter Air zwraca uwagę, że ci, którzy chcą latać z Radomia, to przede wszystkim osoby, które mieszkają niedaleko i będą na lotnisko w Radomiu miały po prostu bliżej.

 class="wp-image-968277"

Tylko nieznacznie lepszy wynik uzyskało lotnisko w Modlinie, na które wskazało 6,5 proc. respondentów. 88,5 proc. ankietowanych jako najwygodniejsze dla siebie lotnisko wskazało Lotnisko Chopina.

Ponad cztery piąte pasażerów stwierdziło, że nawet krótszy o kilka minut lot nie zrekompensuje im niedogodności związanych z koniecznością dojazdu do Radomia. Przypomnijmy, że na taką zaletę lotniska w Radomiu w zeszłym roku wskazał Marek Suski, szef gabinetu politycznego premiera.

Większość Polaków lata na południe Europy czy też do krajów afrykańskich. Czyli lotnisko położone na południe od Warszawy, jest bardzo dogodne dla przewoźników i dla pasażerów

- powiedział Suski jesienią zeszłego roku, gdy ogłaszano zakup radomskiego lotniska przez Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze.
REKLAMA

Z Radomia chciałoby latać 458 ankietowanych osób, które jako miejsce zamieszkania wskazywały najczęściej: województwo mazowieckie (poza Warszawą), lubelskie i świętokrzyskie. Większość ankietowanych mieszkańców tych województw jako preferowane lotnisko wskazało jednak Lotnisko Chopina, mimo że, dla części z nich jest ono dalej niż Radom.

Liczba chętnych do latania z Radomia nie jest w stanie zapełnić nawet połowy samolotu latającego przez rok na najpopularniejszej trasie, a pasażerowie chcą przecież latać w różne miejsca. Ruch lotniczy z Radomia nie ma i nigdy nie będzie miał racji bytu

– mówi Polaniecki.
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA