REKLAMA
  1. bizblog
  2. Nieruchomości

Koszty budowy nie zniechęcają Polaków. Co dziesiąty zakasał rękawy i sam postawił sobie dom

Znalezienie dobrych fachowców może być kluczem do sprawnej i bezproblemowej budowy domu. Szukając ekipy, najczęściej zwracaliśmy uwagę na dwie kwestie: referencje byłych klientów i ceny usług – czytamy w Raporcie o budowie domów w Polsce, który przygotowało Oferteo.pl.

30.03.2023
6:35
Koszty budowy nie zniechęcają Polaków. Co dziesiąty zakasał rękawy i sam postawił sobie dom
REKLAMA

Oferteo.pl poprosiło Polaków, którzy w ubiegłym roku budowali dom, o podanie następujących informacji:

REKLAMA
  • ilu wykonawców pracowało przy budowie domu
  • co wpłynęło na wybór ekipy
  • ile czasu zajęło jej znalezienie
  • jak długo oczekiwano na podjęcie prac przez fachowców

O wyborze ekipy budowlanej decydują pieniądze

Okazało się, że aż 71 proc. budujących domy w 2022 roku korzystało z pomocy kilku różnych ekip, 20 proc. zdecydowało się na wynajęcie jednego generalnego wykonawcy. 9 proc. budujących domy w ubiegłym roku postanowiło całość prac wykonać samodzielnie, bez wynajmowania firmy budowlanej – wynika z Raportu o budowie domów Oferteo.pl.

 class="wp-image-2089888"

W 2022 roku o wyborze fachowców najczęściej decydowała cena za usługi. Odpowiedziało tak 60 proc. badanych, o 17 punktów procentowych więcej niż rok wcześniej. Opinie poprzednich klientów miały znaczenie dla 50 proc. inwestorów. Dla porównania w 2021 roku odnotowano odwrotną kolejność.

 class="wp-image-2089891"

44 proc. przyznało, że ważne było pierwsze wrażenie. Wielu inwestorów zwracało również uwagę na dostępność fachowców w określonym terminie (41 proc.) lub kierowało się poleceniami od znajomych lub rodziny (40 proc.). Czynnikami, które w mniejszym stopniu wpływały na wybór ekipy, były opinie w internecie (22 proc.) oraz wcześniejsza znajomość firmy (7 proc.).

Jak długo trzeba czekać na ekipę budowlaną?

25 proc. badanych odpowiedziało, że znalezienie odpowiedniej ekipy budowlanej zajmowało od dwóch do czterech tygodni. Podobny odsetek osób (24 proc.) poszukiwał ekipy krócej niż 14 dni.

 class="wp-image-2089879"

23 proc. potrzebowało na wyłonienie fachowców 1-2 miesiące. Rzadziej wybierano ich przez 2-3 miesiące (13 proc.), ale w niektórych przypadkach proces ten zajmował 3-6 miesięcy (9 proc.) i powyżej pół roku (6 proc.).

Samo znalezienie fachowców nie oznacza jeszcze, że budowa rozpocznie się od zaraz. Najczęściej okres oczekiwania na podjęcie prac budowlanych przez ekipę trwał od 1 do 2 miesięcy. Takiej odpowiedzi udzieliło 25 proc. osób budujących dom – wskazuje Oferteo.pl.

REKLAMA
 class="wp-image-2089897"

Podobny odsetek (24 proc.) zdeklarował, że realizacja wystartowała 2-4 tygodnie od znalezienia wykonawców, prawie co piąty badany (18 proc.) wskazał, że czekał nie więcej niż dwa tygodnie, 14 proc. – 2-3 miesiące, a 11 – 3-6 miesięcy. Tylko w skrajnych przypadkach trzeba było czekać więcej niż pół roku (7 proc.).

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA