REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Inflacja tak pędzi, że trzeba zmienić przepisy. Będzie wyższa kwota zwolniona z podatku od spadków i darowizn

Jest projekt rozporządzenia w sprawie wyższej kwoty wolnej od podatku od spadków i darowizn. Zmiana jest spowodowana rosnącą inflacją. Nowe przepisy czekają już tylko na akceptację i wejdą w życie po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw.

03.09.2022
15:59
Inflacja tak pędzi, że trzeba zmienić przepisy. Będzie wyższa kwota zwolniona z podatku od spadków i darowizn
REKLAMA

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji w poniedziałek pojawił się projekt rozporządzenia, który zakłada, w związku ze wzrostem cen towarów nieżywnościowych, podwyższenie kwoty zwolnionej z podatku od spadków i darowizn.

REKLAMA
undefined

Inflacja wymusza zmianę przepisów

Dokument nosi nazwę Projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie ustalenia kwot wartości rzeczy i praw majątkowych zwolnionych od podatku od spadków i darowizn i niepodlegających opodatkowaniu tym podatkiem oraz skal podatkowych, według których oblicza się ten podatek.

W myśl przepisów, wartości rzeczy i praw majątkowych zwolnione od podatku, a także przedziały nadwyżki kwot wartości rzeczy i praw majątkowych podlegających opodatkowaniu podwyższa się w przypadku wzrostu cen towarów nieżywnościowych trwałego użytku o ponad 6 proc., w stopniu odpowiadającym wzrostowi tych cen.

Na podstawie ogłaszanych w okresie od pierwszego kwartału 2003 r. do drugiego kwartału 2022 r. komunikatów Prezesa GUS w sprawie wskaźnika cen towarów nieżywnościowych trwałego użytku Minister Finansów ustalił, że skumulowany indeks wskaźników wynosi 108,27 - tym samym nastąpił wzrost cen o 8,27 proc.

Zmianie ulegnie kwota wolna od podatku w zakresie spadków i darowizn

Zgodnie z proponowanymi przepisami zmianie ulec ma kwota wolna od podatku w zakresie spadków i darowizn dla 1, 2 oraz 3 grupy. Po zmianach kwota ta ma wzrosnąć dla pierwszej grupy z 9637 zł do 10434 zł, dla drugiej grupy z 7276 zł do 7878 zł oraz w przypadku grupy trzeciej z 4902 zł do 5308 zł. W przypadku darowizny od wielu darczyńców do 20868 zł łącznie.

REKLAMA

Przepisy rozporządzenia wejdą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA