REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Ikea całkowicie wycofuje się z Rosji. Po sklepach zamyka też fabryki

Szwedzki gigant poinformował, że podjął decyzję o dalszym ograniczeniu obecności w Rosji, co w praktyce będzie oznaczało całkowite zakończenie działalności w tym kraju. Po zamknięciu sklepów w tym kraju postanowiono zrobić to samo z czterema fabrykami w Rosji. Ikea jednocześnie kończy działalność w Białorusi.

15.06.2022
14:59
Ikea wycofuje się z Rosji. Po sklepach zamyka też fabryki
REKLAMA

W wydanym w środę komunikacie Ikea stwierdziła, że okoliczności się nie poprawiły, a wyniszczająca wojna wciąż trwa. Firma stwierdza, że po zerwaniu łańcuchów dostaw na całym świecie nie widzi możliwości wznowienia działalności w najbliższym czasie.

REKLAMA

Sieć poinformowała, że sprzedaż detaliczna w Rosji i na Białorusi oczywiście nadal nie będzie prowadzona, ale zmiana polega na tym, że do zwolnienia pójdzie wielu pracowników, którzy dotąd przebywali na przymusowych płatnych urlopach.

Grupa Ingka – bo tak brzmi nazwa właściciela sieci Ikea – zamierza sfinansować koszty wycofania się z rosyjskiego rynku wyprzedażą zapasów magazynowych, które ma w Rosji.

REKLAMA

Ikea zamknie też swój dział produkcyjny. Spółka szuka już potencjalnych nabywców swoich czterech fabryk w Rosji. Wstrzymany zostanie także import i eksport towarów do Rosji i Białorusi. Trwale zamknięte zostaną także biura Ikei w Moskwie i Mińsku

Zdecydowana większość zachodnich gigantów biznesu postanowiła zawiesić lub całkowicie zakończyć działalność w Rosji już w marcu. Była to reakcja na niesprowokowaną i niczym nieuzasadnioną agresję Rosji na Ukrainę, która szybko przeistoczyła się w regularną operację terrorystyczną przeciw ludności tego kraju. Zwykli Rosjanie, którzy w ogromnej większości popierają działania Władimira Putina, zostali odcięci od oznak zachodniego stylu życia, do którego tak aspirowali.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA