REKLAMA
  1. bizblog
  2. Samorządy

Wraca dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Ale uważajcie – jest pułapka

Sześć tygodni po prawie pięciu miesiącach regularnego przedłużania - tyle liczył sobie okres, na jaki rząd postanowił odciąć dopływ gotówki pochodzący z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Tym razem ma on wrócić na okres 20 dni i nie obowiązywać w przypadku, gdy rodzice zadecydują, żeby dziecko zostało w domu pomimo otwarcia szkoły lub przedszkola.

01.09.2020
16:45
Wraca dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Ale uważajcie – jest pułapka
REKLAMA

Koronawirus wciąż zagraża społeczeństwu, mimo to rząd nie zgodził się na rozpoczęcie roku szkolnego w systemie zdalnym. Dzieci mają wrócić do placówek edukacyjnych i uczyć się stacjonarnie.

REKLAMA

Przewidziano jednak sytuacje, w których przedszkola, szkoły lub żłobki będą zamknięte z powodu pandemii - i właśnie na takie okazje powraca dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

Minister Maląg wznawia dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostanie przedłużony do 20 września. Będą mogli się o niego ubiegać rodzice dzieci do 8 lat w przypadku, gdy placówka edukacyjna zostanie zamknięta w związku z epidemią

– poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
undefined

I podkreśliła, iż rząd zdaje sobie sprawę z sytuacji, dlatego zdecydował się na powrót wypłaty świadczeń dodatkowego zasiłku opiekuńczego do 20 września.

W poprzednim okresie jego obowiązywania był wielokrotnie przedłużany przez Radę Ministrów, przeważnie o dwa tygodnie.

Oczywiście cały czas będziemy monitorować sytuację

– zapewniła minister rodziny.

Kto może dostać dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Wsparcie finansowe jest zarezerwowane dla rodziców dzieci do ósmego roku życia jeśli żłobek, klub dziecięcy, przedszkole, szkoła lub inna placówka, do której zapisane jest dziecko, wciąż pozostaje zamknięta lub nie może zapewniać opieki ze względu na zagrożenie COVID-19, a także jeśli opiekować się dzieckiem nie mogą jego nianie albo opiekuni dzienni.

Zasiłku nie otrzymają rodzice, którzy pomimo funkcjonowania placówki, postanowią zostać z dzieckiem w domu.

Świadczenia na tych samych zasadach przysługują ubezpieczonym rodzicom dzieci:

  • do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,
  • do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
  • do 24 lat z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.

Aby otrzymać zasiłek, konieczne jest złożenie oświadczenia „o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w związku z zamknięciem z powodu COVID-19 placówki, do której uczęszcza dziecko albo niemożności sprawowania opieki przez nianię lub dziennego opiekuna” do pracodawcy lub zleceniodawcy.

Rodzice z własną działalnością gospodarczą mogą złożyć wniosek w placówce ZUS-u lub poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

REKLAMA

Zasiłek jest wypłacany w wysokości 80 proc. podstawowego wynagrodzenia, a naliczany jest za każdy dzień, w którym rodzic sprawuje opiekę, włącznie z tymi ustawowo wolnymi od pracy. Nie wlicza się go do 60 dni podstawowego zasiłku opiekuńczego przyznawanego rodzicom w każdym roku kalendarzowym dla dzieci, które nie ukończyły 14 roku życia.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA