REKLAMA
  1. bizblog
  2. Zakupy

Blik zdradził, kiedy wprowadzi przełomową usługę. Padły kolejne rekordy

Chcielibyśmy, aby pierwsze pilotażowe transakcje były zrealizowane jeszcze w bieżącym kwartale - zdradził prezes Polskiego Standardu Płatności Dariusz Mazurkiewicz. O czym mowa? Chodzi o odroczone płatności, które szybko zdobywają klientów na polskim rynku i których wdrożenie PSP zapowiada od kilku tygodni. Operator Blika pochwalił się przy okazji kolejnymi wzrostami.

16.08.2022
11:19
Blik zdradził, kiedy wprowadzi przełomową usługę. Padły kolejne rekordy
REKLAMA

Odroczone płatności to rozwiązanie, które umożliwia zapłacenie za produkty nawet miesiąc po zrobieniu zakupów. Pisaliśmy niedawno, że usługa „kup teraz, zapłać później” (z ang. BNPL – Buy now, pay later) wydaje się wręcz wręcz skrojona pod czasy kryzysu.

REKLAMA

Polski Standard Płatności, czyli operator Blika, dostał zgodę na wdrożenie BNPL przez UOKiK 15 lipca. Wniosek został złożony przez Bank Millennium, Santander Bank Polska, mBank, ING Bank Śląski oraz Mastercard.

Prezes PSP Dariusz Mazurkiewicz zapewnił, że prace nad wdrożeniem są na ukończeniu. Użytkownicy Blika powinni zobaczyć efekty jeszcze przed końcem września.

Planowaliśmy wcześniej, to nie jest wyścig Formuły 1.(...) Jesteśmy przekonani że jakościowo dobrze zarządzania usługa z pełną paletą zgód regulacyjnych będzie w sposób bezpieczny udostępniona klientom w ich aplikacjach bankowych - dodał Dariusz Mazurkiewicz.

undefined

Blik znów z rekordami

Drugi kwartał obfitował w kolejne wzrosty usługi PSP jako takiej, ale także poszczególnych segmentów jej działalności. Użytkownicy Blika w ciągu trzech miesięcy przeprowadzili prawie 300 mln transakcji.

Dziennie użytkownicy Blika wykonują już grubo powyżej 3 mln transakcji. Rekord II kwartału to 4,5 mln transakcji. Ich wartość z roku na rok poszła w górę o 61 proc. – do 38,7 mld zł.

Od początku istnienia systemu BLIK jego użytkownicy zrealizowali przeszło 2 mld transakcji, z czego ponad pół miliarda miało miejsce w pierwszym półroczu tego roku, co pokazuje skalę popularności BLIKA w Polsce – mówił prezes PSP

Prawie 6 na 10 operacji Blikiem jest dokonywanych w sieci, w kanale e-commerce. Inne kanały notują jednak dynamiczne wzrosty. Wzrost o 124 proc. do 5,72 mln zanotowała usługa przelewów na telefon. Podobnie jest z płatnościami zbliżeniowymi, które poszły w górę o 450 i 79 proc. więcej w stosunku do czwartego kwartału 2021 r. i pierwszego kwartału tego roku. Od momentu udostępnienia tej usługi aktywowało ją prawie 1,2 mln osób.

Czytaj też: BNPL - co to jest?

Plany PSP na końcówkę 2022 r.

Poza oczekiwanym wdrożeniem płatności odroczonych operator Blika ma dla klientów jeszcze dwie niespodzianki. Dariusz Mazurkiewicz zapowiedział, że usługa płatności zbliżeniowych pojawi się w tym roku jeszcze w dwóch kolejnych bankach.

Prezes PSP był jednocześnie bardzo oszczędny w słowach jeśli chodzi o plany dotyczące ekspansji zagranicznej Blika.

REKLAMA

Chcielibyśmy w kilku najbliższych tygodniach ogłosić konkretne działania - stwierdził .

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA