REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Rewolucja w firmowych benefitach. Teraz sam możesz wypłacić sobie premię. Na przykład Blikiem

Benefity pracownicze w Worksmile doczekały się rewolucyjnego rozwiązania, które umożliwia zamianę zgromadzonych na koncie użytkownika środków na gotówkę. Stało się to możliwe dzięki wprowadzeniu nowej funkcjonalności oraz wpisaniu firmy do rejestru Małych Instytucji Płatniczych. Użytkownicy mogą korzystać z niej już od marca.

24.03.2022
12:33
rekompensaty-od-rzadu-rachunki
REKLAMA

Z ekosystemu Worksmile korzysta obecnie ponad 180 000 użytkowników, którzy mają dostęp do licznych usług i produktów. Jednak twórcy platformy postanowili nie ograniczać swojego systemu kafeteryjnego jedynie do klasycznych benefitów.

REKLAMA

W ubiegłym roku Worksmile złożył do Komisji Nadzoru Finansowego wniosek o otrzymanie statusu Małej Instytucji Płatniczej, by uzyskać uprawnienia umożliwiające wymianę zgromadzonych przez użytkowników środków na ekwiwalent pieniężny czyli gotówkę.

Decyzją Komisji Nadzoru Finansowego proces ubiegania się o zgodę na świadczenia usług w ramach MIP zakończył się sukcesem.

Nowy wymiar benefitów. Zamienisz je na gotówkę  

Choć wydawać by się mogło, że benefity pracownicze z definicji powinny przyjmować formę pozapłacową, Worksmile nadał im nowy charakter. Dzięki otrzymaniu przez firmę statusu Małej Instytucji Płatniczej, pracodawcy mogą udostępnić swoim pracownikom możliwość wymiany zgromadzonych na ich kontach środków na ekwiwalent pieniężny.

Do tej pory skupiliśmy naszą uwagę na rozbudowaniu platformy oraz dostarczeniu użytkownikom szerokiej kafeterii benefitów. Zauważyliśmy jednak, że wielu z nich nie wykorzystuje w pełni dostępnych środków na proponowane przez nas rozwiązania benefitowe

– mówi Tomasz Chaciński, CEO Worksmile.

Tak pojawił się pomysł wprowadzenia nowej funkcjonalności, która umożliwi wypłacanie środków pozyskanych od pracodawców oraz przeznaczenie ich na indywidualne potrzeby pracowników. 

Wdrożenie nowego rozwiązania wymagało od firmy uzyskania statusu Małej Instytucji Płatniczej. Takim podmiotem od stycznia 2022 roku stał się również Worksmile.

Pracowniku, sam zdecyduj

W jaki sposób działa nowa funkcjonalność? Przekazanie funduszy odbywa się za zgodą pracodawcy oraz w oparciu o ustalone wcześniej warunki, zgodne z obowiązującymi regulacjami.

Pracownicy sami zdecydują, czy chcą wymienić środki na czeki BLIK, czy dokonać przelewu na konto indywidualne. Co ciekawe, osoby, które wybiorą pierwszą z opcji, nie muszą posiadać konta bankowego.

Po ustaleniu nominału użytkownik zamawia w systemie kafeteryjnym platformy czek BLIK, pobiera numer oraz hasło, które wprowadza w dowolnym bankomacie i odbiera gotówkę. Ma na to aż 14 dni, a jego wypłata jest możliwa w większości bankomatów na terenie Polski.

Z kolei przelew środków na rachunek bankowy następuje po złożeniu na platformie Worksmile odpowiedniej dyspozycji i jest realizowany jak tradycyjny przelew nawet tego samego dnia (lub w kolejnym dniu roboczym).

Obie proponowane przez nas formy wypłaty ekwiwalentu pieniężnego są w pełni bezpieczne i mało wymagające

- podkreśla Tomasz Chaciński.

Nowa funkcjonalność na platformie Worksmile została uruchomiona w marcu. Wciąż jednak decyzja o udostępnieniu jej pracownikom będzie leżała po stronie pracodawców. Wprowadzona przez Worksmile forma benefitów pracowniczych to pierwsze tego typu rozwiązanie na polskim rynku. 

Nie tylko benefity

Możliwość wypłaty środków w formie gotówki to funkcja, która wykracza poza obszar benefitów pracowniczych. Można ją bowiem wykorzystać także do rozliczania wydatków służbowych np. delegacji, spotkań z klientami, wyjść firmowych czy zakupu wyposażenia biurowego.

REKLAMA

Firma chwali się, że dzięki integracji tej funkcjonalności z panelem generowania wniosków oraz raportów, pracodawcy, menedżerowie i działy HR zyskują: proces rozliczania i księgowania wydatków służbowych zostaje nie tylko uproszczony, ale także w znacznym stopniu zautomatyzowany.

Dodatkowo nowa funkcjonalność umożliwia bezproblemowy zwrot środków poniesionych przez pracowników np. w ramach delegacji, bez konieczności oczekiwania na wyrównanie do czasu sprawdzenia, rozliczenia i wypłaty ekwiwalentu. 

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA