REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Kto ma trafić na 1000 zł: Lech Kaczyński, papież czy Kopernik? W USA prezydenta zastąpi niewolnica…

Lech Kaczyński czy Jan Paweł II na nowej 1000-złotówce? Nie tylko w Polce rozgrzewa się dyskusja wokół wizerunków na banknotach. W Stanach Zjednoczonych prezydent Joe Biden wraca do idei umieszczenia na 20-dolarówce Harriet Tubman, afroamerykańskiej abolicjonistki.

26.01.2021
10:05
Kto ma trafić na 1000 zł: Lech Kaczyński, papież czy Kopernik? W USA prezydenta zastąpi niewolnica
REKLAMA

Już 44. prezydent USA Barack Obama, w 2016 r. ogłosił, że dobrze byłoby zastąpić na banknocie 20 dolarów siódmego prezydenta Stanów Zjednoczonych Andrew Jacksona Harriet Tubman zbiegłą niewolnicą, pierwszą kobietą-dowódcą podczas wojny secesyjnej. Ale potem nastały czasy Donalda Trumpa, który już taki skory do wyrzucania Jacksona z 20-dolarówki nie był. Uważał taki gest za „czysty przejaw poprawności politycznej”, której nie zamierza się poddać.

REKLAMA

Teraz sprawa wraca za sprawą prezydenta Joe Bidena, który sprząta po Trumpie, gdzie się tylko da. I właśnie nowa administracja w Białym Domu poinformowała, że chce przyspieszyć procedurę umieszczania wizerunku Harriet Tubman na banknocie o nominale 20 dolarów. 

Nowy banknot przypomni o różnorodności

Zdaniem Trumpa Andrew Jackson był twarzą banknotu 20-dolarowego, bo „był naprawdę bardzo ważny dla tego kraju”. Tymczasem wielu historyków obarcza winą tego prezydenta za czystkę etniczną Indian, których usunięto siłą ze swoich ziem na podstawie specjalnej ustawy podpisanej przez Jacksona. Teraz z kolei Biały Dom argumentuje, że istotne jest, by amerykańskie pieniądze ukazywały historię i zarazem różnorodność USA. Dlatego wizerunek Harriet Tubman na banknocie 20 dolarów jest jak najbardziej dobrym pomysłem. 

Początkowo przepisy pozwalające na tę banknotową podmiankę miały ujrzeć światło dzienne w 2020 r. Ale w tym czasie ważniejsza okazałą się setna rocznica 19. poprawki do konstytucji, która przyznała kobietom prawo do głosowania. Przyjęto ją 18 sierpnia 1920 r.

O specjalne przeciąganie sprawy w czasie oskarżany był też Steve Mnuchin, sekretarz skarbu w administracji Trumpa, który przekonywał Komisję Usług Finansowych Izby Reprezentantów, że nowy banknot 20-dolarowy może powstać najwcześniej w 2028 r. Joe Biden z kolei chce tego dokonać jak najszybciej to możliwe. 

Do łask wróci Kopernik czy wygryzie go Piłsudski?

W Polsce nowa 1000-złotówka powinna pojawić za 4-5 lat . Prezes NBP Adam Glapiński tłumaczy, że stoją za taką a nie inną decyzją przesłanki praktyczne. 

Musi być zawsze jakiś magazyn, w którym rezerwy pieniędzy są trzymane. Bank centralny ma ograniczone możliwości ich składowania. Nie możemy trzymać wszystkich rezerw w pięciozłotówkach

– uważa szef NBP
REKLAMA

Rzecz jasna przy tej okazji bardzo szybko rozgorzała dyskusja, kto powinien zostać twarzą nowego banknotu. Na razie poczet banknotowych królów kończy się na Janie III Sobieskim, który trafił na nominał 500 zł. Następny w kolejce jest kontrowersyjny Stanisław August Poniatowski. Potem Polska na ponad 120 lat była pod zaborami.

Niektórzy proponują więc powrót na tysiąca Mikołaja Kopernika, który zdobił banknot o takim nominale przed denominacją. Poważnym kandydatem wydaje się Józef Piłsudski.Inni proponują Jana Pawła II i prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA