REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Wojna na automaty paczkowe ruszyła na całego. Pierwsze urządzenia AliExpress już stoją

Do tej pory odbieranie paczki w automatycznych skrzynkach kojarzone było z InPostem, prekursorem takiej formy dostarczania przesyłek w Polsce. Swoją sieć tworzy Allegro, a do grona walczących o ten lukratywny rynek właśnie dołączył chiński gigant AleExpress.

08.03.2021
11:02
Automaty paczkowe AliExpress. Pierwsze urządzenia stanęły w Warszawie
REKLAMA

W Warszawie pojawiły się pierwsze automaty paczkowe AliExpress. Jak piszą Wiadomości Handlowe, za ich postawienie odpowiada firma logistyczna Cai Niao. Jedna maszyna, w charakterystycznym, niebieskim kolorze, jest znacznie mniejsza od tych proponowanych przez konkurencję i oferuje ok. 30 skrytek.

REKLAMA

Nie wiadomo, ile w sumie maszyn do paczek teraz uruchomi w Warszawie AliExpress. Dyrektor operacyjny firmy w Europie Środkowo-Wschodniej Gary Topp podczas rozmowy z PAP Biznes w lutym 2021 r. przyznał jedynie, że „to projekt próbny, początkowo na niewielką skalę”. Zaznaczył jednak, że szanse na jego powodzenia są całkiem spore, bo „automaty są doskonałym rozwiązaniem, a klienci patrzą na nie przychylnym okiem ze względu na bezpieczeństwo i wygodę”.

AliExpress: 15 dni na dostawę z Chin

Bardzo możliwe, że taka właśnie forma dostarczania przesyłek przyda się jednak już w najbliższym czasie. Wszak AliExpress celuje w zagwarantowanie już tej wiosny polskim użytkownikom maksymalnie 15-dniowej dostawy z Chin.

Już w styczniu 2021 r. Gary Topp w rozmowie z Wiadomościami Handlowymi zapowiadał, że sieć chce najpierw testować swoje automaty paczkowe w Warszawie. W docelowych planach jest jednak cała Polska.

Dzięki sieci magazynów partnerskich i węzłów transportowych w Hiszpanii, Belgii, Francji, Niemczech, Włoszech, Czechach i Holandii dostawy do Polski realizowane miałyby być do 3 dni. To z kolei ma pomóc AliExpressowi, który należy do Grupy Alibaba, w wyprzedzeniu największych rywali e-commerce w Polsce: platform Allegro i OLX.

Polska paczkomatami stoi

Wejście AliExpressu na rynek automatów paczkowych to kolejna potężna salwa w wojnie w polskim e-commerce na urządzenia do dostarczania przesyłek.

REKLAMA

Stworzone przez Rafała Brzoskę imperium InPost ma już 11 tys. swoich tego typu maszyn. Sto kolejnych ma pojawiać się co tydzień. Takie automaty do przesyłek chce mieć też Allegro. Pierwsze 1500 (w sumie ma ich powstać 3000) miało być uruchomionych już w marcu 2021 r.

Swoje plany w tym zakresie ma także Poczta Polska, która zamierza do 2022 r. - głównie przy sklepach wielopowierzchniowych i galeriach handlowych - postawić 2 tys. swoich maszyn do paczek. I nie zapominajmy jeszcze przy tej okazji o Orlenie. Naftowy gigant chce mieć na koniec 2021 r. 500 automatów. Pierwsze mają pojawić się na stacjach paliw i przy wybranych kioskach Ruch - już we wrześniu. Docelowo ma ich być 2000.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA