REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Spodziewajcie się wiadomości od ZUS-u. Zmieniły się ważne terminy, trzeba o nich przypomnieć Polakom

Tylko do pięciu lat od terminu płatności składek za dany miesiąc kalendarzowy będzie można składać korekty zusowskich dokumentów rozliczeniowych. Od tego roku zmieniły się zasady przekazywania formularzy DRA, RCA i RSA, ale wielu płatników składek jeszcze o tym nie wie. ZUS zamierza ich o tym poinformować za pośrednictwem platformy PUE ZUS.

06.12.2022
5:17
Spodziewajcie się  wiadomości od ZUS-u. Zmieniły się ważne terminy, trzeba o nich przypomnieć Polakom
REKLAMA

Zgodnie z nowymi zasadami korekty dokumentów rozliczeniowych za okres od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r. można składać tylko do 1 stycznia 2024 r. Jeśli chodzi zaś o dokumenty rozliczeniowe od stycznia 2022 roku, korektę można złożyć do maksymalnie 5 lat od terminu płatności składek za dany miesiąc kalendarzowy.

REKLAMA

Płatnicy składek mogą spodziewać się wiadomości na swoich profilach na PUE ZUS

– informuje Zakład.

ZUS ostrzega, że te terminy są ostateczne i żadnych dokumentów po ich przekroczeniu nie przyjmie, bo – jak tłumaczy – nie będzie możliwa zmiana stanu rozliczenia na koncie płatnika składek. Zakład wyjaśnia, że będzie to możliwe wyłącznie na podstawie prawomocnej decyzji ZUS-u lub prawomocnego orzeczenia sądu – wyłącznie na koncie ubezpieczonego.

Obowiązkowy PUE ZUS

Każdy płatnik składek powinien zweryfikować dokumenty rozliczeniowe, które przekazał do ZUS za okresy od stycznia 1999 do grudnia 2021 r. Korektę tych dokumentów będzie można przekazać najpóźniej 1 stycznia 2024 r. – wskazuje ZUS.

Warto zwrócić uwagę, że ZUS o nowych terminach informuje tylko przez PUE ZUS. Nawet jeśli jakiś płatnik składek jeszcze nie ma konta w tej platformie, wkrótce będzie je miał, bo od nowego roku będzie ono obowiązkowe. Jak już pisaliśmy, jeśli ktoś jeszcze nie założył sobie konta w PUE ZUS, może to zrobić tylko do 31 grudnia. A jeśli tego nie zrobi? Wyręczy ich w tym ZUS.

Jak założyć konto w PUE ZUS? Najpierw trzeba wejść na stronę www.zus.pl. Następnie klikamy Zarejestruj się i wskazujemy, dla kogo zakładamy profil – dla osoby pracującej, emeryta lub rencisty, osoby pobierającej zasiłki, czy prowadzącej działalność gospodarczą, czyli przedsiębiorcy lub płatnika.

Po wypełnieniu formularza ustalamy hasło do konta, login dostajemy na wskazany adres e-mail. Teraz musimy potwierdzić swoją tożsamość. Możemy w tym celu udać się osobiście do oddziału ZUS, ale wygodniej użyć w tym celu podpisu elektronicznego albo wykorzystać system bankowości elektronicznej autoryzowany przez ZUS. Wystarczy kliknąć ikonę banku, zalogować się, a następnie uzupełnić potrzebne dane. I gotowe.

ZUS musi pomóc

ZUS przypomina, że płatnik składek ma prawo skorzystać z pomocy pracowników ZUS-u i zweryfikować dokumenty rozliczeniowe. Jeśli płatnik będzie składać je przez program Płatnik lub e-Płatnik, może zwrócić się z wnioskiem o udostępnienie plików KEDU z danymi za okresy wcześniejsze niż te, które ma w swojej bazie danych. KEDU to format plików, w którym można je przesyłać do systemu ZUS.

REKLAMA

Pomoc w weryfikacji rozliczeń i wyjaśnień zasad korygowania dokumentów rozliczeniowych można uzyskać:

  • podczas e-wizyty w ZUS-ie,
  • telefonicznie – w Centrum Obsługi Telefonicznej
  • w dowolnej placówce ZUS.
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA