REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Płacisz składki, ale nie masz jeszcze konta w PUE ZUS? Za chwilę nie będziesz mieć wyboru

Nie interesujesz się cyfryzacją? Ważne, że cyfryzacja interesuje się tobą. W przyszłym roku posiadanie profilu na PUE ZUS będzie obowiązkowe dla wszystkich płatników składek. Jeśli ktoś jeszcze nie założył sobie konta w tym serwisie, może to zrobić do 31 grudnia. A jeśli tego nie zrobią? Wyręczy ich w tym ZUS.

07.10.2022
8:49
zwolnienie-ze-składek-ZUS-termin
REKLAMA

Od nowego roku wszyscy płatnicy składek muszą mieć profil na PUE ZUS. Jeżeli nie założą go do 31 grudnia, do końca stycznia zrobimy to za nich – zapowiedziała prezes ZUS-u prof. Gertruda Uścińska w radiowej „Jedynce”.

REKLAMA

PUE to skrót od „platforma usług cyfrowych” i jest to serwis pozwalający na załatwienie większości spraw w ZUS-ie. Początkowo PUE ZUS stanowił tylko alternatywny sposób załatwiania spraw w tej instytucji, ale jego rola stopniowo rosła.

Proces ten znacząco przyspieszył zwłaszcza w czasie covidowych lockdownów, gdy tylko za jego pośrednictwem można było występować o różne formy pomocy dla firm i pracowników. Potem ZUS przejął obsługę programów 300+ i 500+, a wnioski można składać tylko elektronicznie – głównie przez PUE.

undefined

Jak założyć konto w PUE ZUS? Najpierw trzeba wejść na stronę www.zus.pl. Następnie klikamy „Zarejestruj się” i wskazujemy, dla kogo zakładamy profil – dla osoby pracującej, emeryta lub rencisty, osoby pobierającej zasiłki, czy prowadzącej działalność gospodarczą, czyli przedsiębiorcy lub płatnika.

Po wypełnieniu formularza ustalamy hasło do konta, login dostajemy na wskazany adres e-mail. Teraz musimy potwierdzić swoją tożsamość. Możemy w tym celu udać się osobiście do oddziału ZUS, ale wygodniej użyć w tym celu podpisu elektronicznego albo wykorzystać system bankowości elektronicznej autoryzowany przez ZUS. Wystarczy kliknąć ikonę banku, zalogować się, a następnie uzupełnić potrzebne dane. I gotowe.

Dobra sytuacja finansowa ZUS-u

Zakład Ubezpieczeń Społecznych chwali się obecnie dobrą sytuacją Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, do którego spływają nasze składki. Poziom wskaźnika pokrycia bieżących wydatków wpływami ze składek i ich pochodnych w pierwszym półroczu wyniósł 84,6 proc. Pozytywnie na kondycję FUS-u wpływa wciąż dobra sytuacja na rynku pracy, głównie wzrost wynagrodzeń.

REKLAMA

Jak podaje ZUS, w pierwszym półroczu fundusz wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw wzrósł o 15,3 proc. rok do roku. Na osiągnięty wzrost miały wpływ dwa parametry – rosnące zatrudnienie oraz wynagrodzenia, których tempo wzrostu przekraczało podwyżki cen. Przeciętne zatrudnienie wzrosło o 2,3 proc. rok do roku, natomiast przeciętne wynagrodzenie – o 12,7 proc. rok do roku – podaje ZUS.

Z raportu finansowego ZUS-u za pierwsze półrocze wynika, że największą pozycją przychodów FUS-u były składki na ubezpieczenia społeczne, których kwota według przypisu za styczeń–czerwiec tego roku wyniosła około 130 mld zł i była o 12,9 proc. wyższa od kwoty w analogicznym okresie 2021 r. Wpływy składek wyniosły 126,2 mld zł i były o 13,2 proc. wyższe niż w pierwszym półroczu 2021 r.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA