REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Najnowocześniejsza lokomotywa w Europie jest już w Gdańsku

Nowo zakupionym Vectronem pochwaliła się w środę na największych targach kolejowych w Europie Środkowej spółka Lotos Kolej, lider na rynku przewozów towarów niebezpiecznych.

22.09.2021
18:09
Najnowocześniejsza lokomotywa w Europie jest już w Gdańsku
REKLAMA

Lotos Kolej zaprezentował na targach TRAKO 2021 najnowocześniejszą w Europie wielosystemową lokomotywę Vectron MS firmy Siemens Mobility. Spółka zakupiła jednostkę przy wsparciu funduszy unijnych.

REKLAMA

Kontrakt podpisano w listopadzie 2020 roku, a oficjalna prezentacja odbyła się w środę 22 września podczas XIV Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO 2021. Lotos Kolej zapowiada jej eksploatację w międzynarodowych przewozach intermodalnych.

 class="wp-image-1545949"

Bez zatrzymywania przez całą Europę

Krzysztof Celiński, prezes Siemens Mobility, uważa, że gdańska impreza idealnie nadaje się na prezentację nowego pojazdu dla Lotos Kolej.

Lokomotywa została zakupiona z myślą o wsparciu transportu intermodalnego, który w Polsce przeżywa prawdziwy boom i rośnie o kilkanaście procent rok do roku. To pokazuje, że Lotos Kolej bardzo dobrze odnajduje się na rynku, inwestując w nowoczesny tabor mogący jeździć bez zatrzymania po całej Europie – mówi Krzysztof Celiński, prezes Siemens Mobility Sp. z o.o.

 class="wp-image-1545955"

Siemens przekonuje, że Vectrony to najnowocześniejsze na rynku europejskim uniwersalne lokomotywy o modułowej konstrukcji, umożliwiającej łatwe dostosowanie do wymogów i specyfiki w wielu krajach i zróżnicowanych warunkach eksploatacyjnych.

Lokomotywa powstawała z myślą o realizacji różnorodnych zadań przewozowych. Podstawowym założeniem była wydajność i opłacalność wykonywania zadań trakcyjnych w ruchu krajowym i transgranicznym, zarówno pasażerskim jak i towarowym w Europie – wskazuje Siemens Mobility w komunikacie.

Vectron MS zakupiony przez Lotos Kolej ma moc 6,4 MW, jest wyposażony w system ETCS, rozwija maksymalną prędkość 160 km/h i posiada homologację na Polskę, Niemcy, Austrię, Czechy, Słowację, Węgry. (Dotąd Vectrony zostały dopuszczone do eksploatacji aż w 20 europejskich krajach).

W Polsce mamy już prawie 60 Vectronów

REKLAMA

W naszym kraju lokomotywy Vectron zostały zakupione przez Lotos Kolej, CargoUNIT, DB Cargo Polska, PKP Cargo oraz Laude Smart Intermodal. W sumie w polscy przewoźnicy eksploatują blisko 60 Vectronów, a jeszcze więcej codziennie wjeżdża do Polski z zagranicy. Do tej pory Siemens sprzedał ponad 1100 Vectronów dla blisko 60 klientów w całej Europie. Dostarczone pojazdy przejechały już ponad 460 milionów kilometrów.

Lokomotywa dla Lotos Kolej została kupiona z wykorzystaniem funduszy unijnych za pośrednictwem Centrum Unijnych Projektów Transportowych (CUPT) na wsparcie rozwoju transportu intermodalnego. Celem konkursu Rozwój Transportu Morskiego, Śródlądowych Dróg Wodnych i Połączeń Multimodalnych, organizowanego przez CUPT, jest dofinansowanie podmiotów w ramach działania OŚ Priorytetowa III, tak aby zwiększyć rozwój sieci drogowej TEN-T i transportu multimodalnego.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA