REKLAMA
 1. bizblog
 2. Prawo
 3. Pieniądze

UOKiK ostrzega przed piramidami finansowymi. Lepiej omijać te firmy szerokim łukiem

Spółki Luxinvest i Quantum z Nowego Sącza, a także zarejestrowana w USA Quantum International EN zostały uznane przez UOKiK za potencjalne piramidy finansowe.

19.02.2020
21:37
samorządy-pod-finansową-kreskącentralna-informacja-emertalna
REKLAMA

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował na swojej stronie o firmach, które mogą opierać swoją działalność o mechanizm piramidy finansowej

REKLAMA

Prezes Urzędu, Tomasz Chróstny wymienia Luxinvest oraz Quantum i stawia spółkom zarzuty nieuczciwych praktyk. UOKiK uczula także przed piramidami finansowymi i tłumaczy schemat ich działania.

Potencjalni następcy Amber Gold namierzeni

Firmy te podkreślały, że pomagają dochodzić odszkodowań w imieniu konsumentów lub sprzedają usługi szkoleniowe. Organizowały także ogólnopolskie konferencje, gdzie przedstawiały warunki współpracy.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ustalił jednak, że podstawą działalności tych spółek jest sprzedaż pakietów, jak również werbowanie kolejnych osób. Celem reklamowania usług odszkodowawczych oraz szkoleń ma być zyskanie zaufania i wiarygodności wśród konsumentów.

Obecnie działalność tych firm może być znana konsumentom pod marką Quantum International. Podczas postępowania wyjaśniającego ustalono, że stoją za nimi te same osoby. Podstawą do podjęcia przez nas działań był sygnał od konsumenta

poinformował Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

Quantum International EN LLC obiecywało zyski po:

 • Zakupieniu któregoś z pakietów - VIP (14,3 tys. zł), biznes (5,4 tys. zł), mini (2,7 tys. zł)
 • Namówieniu innych do zakupu takich pakietów.

Piramidy z Waszych pieniędzy

Działanie piramid polega na zarabianiu z wpłat od nowych członków. Możliwość werbowania kolejnych ludzi jednak prędzej czy później się kończy, w następstwie czego system upada. Konsumenci tracą wówczas ulokowane pieniądze.

Urząd wymienia potencjalne ślady mogące wskazywać na działalność piramidy finansowej:

 • Zapewnianie o bardzo wysokich zyskach w krótkim czasie, bez wspominaniu o ryzyku.
 • Niezrozumiale przedstawiony sposób działania i unikanie odpowiedzi na konkretne pytania.
 • Posługiwanie się wzniosłymi sformułowaniami („zostań partnerem”, „odmień swoje życie”, „zarób pieniądze bez wysiłku”).
 • Oferowanie zakup pakietów inwestycyjnych, świadectw, tokenów, kuponów lub kryptowalut.
 • Strona internetowa spółki nie zawiera podstawowych informacji na temat organizatora „inwestycji” lub pozostaje „w budowie”,
 • Strona internetowa nie jest prowadzona w języku polskim (ale jest dostępna np. po ukraińsku, wietnamsku, indonezyjsku) a miejsce prowadzenia działalności jest w egzotycznym kraju – przeważnie poza granicami Unii Europejskiej,
 • Najważniejszym elementem uczestnictwa i uzyskania wynagrodzenia jest zwerbowanie do udziału w systemie kolejnych osób,
 • Źródła finansowania systemu są niesprecyzowane.
REKLAMA

UOKiK podkreśla, że nie tylko zakładanie i prowadzenie piramid jest niedozwoloną praktyką na rynku. Również ich propagowanie i przekonywanie do przystąpienia do nich ma być karalne.

Popularność piramid finansowych może brać się m.in. z rosnącej liczby firm korzystających z metod marketingu sieciowego (MLM - Multiilevel Marketing), które niejednokrotnie są na pierwszy rzut oka zbliżone do zasad działania piramid finansowych - są jednak legalne.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja:
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA