REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

UOKiK zablokował Carrefourowi przejęcie Tesco. Przynajmniej na razie

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wystosował zastrzeżenia do przejęcia przez Carrefour Polska powierzchni handlowej wykorzystywanej przez hipermarket Tesco w Bielanach Wrocławskich.

22.07.2021
10:15
UOKiK zablokował Carrefourowi przejęcie Tesco. Przynajmniej na razie
REKLAMA

Szef urzędu uznał, że transakcja może doprowadzić do ograniczenia konkurencji na lokalnym rynku, ale jak zaznaczono w komunikacie: „zastrzeżenia nie przesądzają o końcowej decyzji”.

REKLAMA

Urząd podkreśla, że w tej sprawie konieczne okazało się przeprowadzenie badania rynku i weryfikacja danych przedstawionych przez Carrefour we wniosku o zgodę na przejęcie. Dlatego prezes skierował sprawę do drugiego etapu.

Przejęcie hipermarketu ograniczy konkurencję

Tomasz Chróstny zwraca uwagę, że z przeprowadzonego badania rynku wynika, że koncentracja może doprowadzić do sytuacji, w której Carrefour Polska nie będzie musiał rywalizować na lokalnym rynku z innymi hipermarketami.

Ponadto konsumenci mieszkający w okolicach przejmowanego hipermarketu mieliby ograniczony wybór sklepu, w którym mogą zrobić zakupy. Dlatego wystosowałem zastrzeżenia do tej koncentracji

– dodaje Tomasz Chróstny.

UOKiK podkreśla w komunikacie, że analiza sprawy i dotychczasowe orzecznictwo oraz organów antymonopolowych innych krajów pokazują, że teren rywalizacji hipermarketów o klientów to obszar o promieniu do 25 minut jazdy samochodem. To maksymalna odległość, jaką konsumenci są zazwyczaj skłonni pokonać w poszukiwaniu innego hipermarketu.

Co teraz z przejęciem marketu pod Wrocławiem?

REKLAMA

Przedmiotem koncentracji jest nabycie przez Carrefour Polska części mienia spółki Ingka Centres Polska w postaci powierzchni handlowej wykorzystywanej na potrzeby hipermarketu Tesco w Centrum Handlowym Aleja Bielany w Bielanach Wrocławskich.

W sprawach, w których istnieje uzasadnione prawdopodobieństwo istotnego ograniczenia konkurencji w wyniku dokonania koncentracji, prezes UOKiK przedstawia przedsiębiorcom swoje zastrzeżenia. Zawierają one uzasadnienie i nie przesądzają o końcowym rozstrzygnięciu postępowania. Przedsiębiorcy mają 14 dni na odniesienie się do zastrzeżeń szefa urzędu antymonopolowego. Ten termin może zostać wydłużony na ich wniosek o kolejne dwa tygodnie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA