REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Koniec żartów, rząd gra na polexit? Biznesmeni apelują do premiera: „niech Pan wycofa ten wniosek!”

Robi się coraz goręcej. Bruksela wstrzymała miliardy euro z KPO, teraz przywaliła nam kosmiczną karę za Turów. Czy PiS walcząc o władzę gotów jest rzucić na szalę członkostwo Polski w UE? Biznesmeni w liście do szefa rządu wezwali Mateusza Morawieckiego, by wycofał swój wniosek z TK w sprawie unijnych traktatów.

20.09.2021
17:30
krajowy-plan-odbudowy-apel-do-KE
REKLAMA

Czyżby polexit? Przepychanki polskiego rządu z Brukselą wkraczają na wyższy poziom. W poniedziałek TSUE przysolił Polsce pół miliona euro kary dziennie dla Polski za niewstrzymanie wydobycia w Turowie. W środę Trybunał Konstytucyjny zajmie się wnioskiem premiera Morawieckiego o zbadanie zgodności z Konstytucją RP wybranych przepisów Traktatu o Unii Europejskiej.

REKLAMA

Wnioskodawca Prezes Rady Ministrów twierdzi, że Trybunał Konstytucyjny posiada kompetencję do badania zgodności z Konstytucją przepisów prawa pierwotnego Unii Europejskiej, składającego się z umów międzynarodowych, o których stanowi art. 188 pkt 1 Konstytucji. Potwierdzeniem powyższej tezy jest, zdaniem Prezesa Rady Ministrów, dotychczasowe orzecznictwo TK oraz liczne publikacje naukowe poddane obszernej analizie w treści wniosku – przypomina Trybunał Konstytucyjny.

Nie wiem, jakie publikacje naukowe mają na myśli TK i premier. I być może naprawdę, jak zapewniają, nie zamierzają wyprowadzać Polski z Unii, a może tylko liczą, że ktoś nas z niej wyrzuci. Gubię się w tym tym bardziej, że sygnały płynące z obozu władzy nie są jednoznaczne. Może ta cała awantura to zasłona dymna, a może ktoś idąc na zwarcie z Brukselą, trochę się pogubił. Jeśli za moment będą wybory, to pewnie chodzi o to, by zabrać głosy antyunijnej Konfederacji, a może o to, żeby znowu dowalić przedsiębiorcom, którym rządzący uwielbiają grać na nerwach?

Traktat UE ma pierwszeństwo przed prawem krajowym

Ci ostatni postanowili właśnie napomnieć delikatnie rządzących i wezwać premiera, by się nie wygłupiał i wycofał swój wniosek z TK.

W nawiązaniu do Pańskiego wniosku z 29 marca 2021 r., do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zbadania zgodności Traktatu Unii Europejskiej z Konstytucją RP, zwracamy Panu Premierowi uwagę, że Konstytucja RP w sposób jednoznaczny reguluje zakres stosunków objętych ww. wnioskiem. Dlatego kwalifikuje się on do wycofania – przekonuje BCC.

I wyjaśnia: Konstytucja RP, w art. 91, stwierdza wyraźnie, że ratyfikowana umowa międzynarodowa po jej ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej stanowi część krajowego porządku prawnego i jest bezpośrednio stosowana, chyba że jej stosowanie jest uzależnione od wydania ustawy.

Zgodnie z tym artykułem Konstytucji, umowa międzynarodowa – jaką jest Traktat Unii Europejskiej – ratyfikowana zgodą wyrażoną w ustawie ma pierwszeństwo przed każdą inną ustawą, której nie da się pogodzić z umową – wyjaśnia BCC.

BCC: Panie Premierze, niech Pan wycofa wniosek

Panie Premierze, Pański wniosek do Trybunału Konstytucyjnego jest rozumiany jako kwestionowanie tak jednoznacznych i jasnych przepisów Konstytucji RP, jest więc, w naszej ocenie, działaniem niepotrzebnym, prowadzącym do kolejnych i kosztownych dla Polski konfliktów z Komisją Europejską i Unią Europejską jako organizacją międzynarodową – napisał BCC.

Biznesmeni podkreślili w liście, że sytuacja, jaka wytworzyła się po złożeniu wniosku do TK przez premiera budzi ich obawy i protest, zwłaszcza że opóźnia to też wypłata pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy, na które czeka polska gospodarka, pracodawcy i pracownicy.*

Członkostwo Polski w strukturach Unii Europejskiej należy traktować w kategoriach POLSKIEJ RACJI STANU, której nie wolno wystawiać na ryzyko. Panie Premierze, niech Pan wycofa wniosek z Trybunału Konstytucyjnego

– apeluje BCC.
REKLAMA

Ilu Polaków popiera wyjście z UE?

W grudniu 2020 r. w sondażu IPSOS dla Oko.press za polexitem opowiedziało się z 7 proc. ankietowanych. W badaniu SW Research przeprowadzonym w sierpniu dla „Rzeczpospolitej” 17 proc. badanych odpowiedziało, że Polska powinna opuścić Unię Europejską. Kilka dni temu odsetek popierających wystąpienie ze wspólnoty poparło 16 proc. Wygląda na to, że PiS uśmiecha się szeroko do przeciwników UE. Taki jest pewny, że wyborcy głosujący na ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego tak się wystraszyli Donalda Tuska, że nie zostawią Polski na pastwę jego rządów.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA