REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka
  3. Samorządy

Śląskie podpatruje transformację energetyczną w Nadrenii Północnej-Westfalii

Województwo śląskie nie tylko liczy na potężny zastrzyk gotówki z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, ale też stara się podpatrywać, jak inne regiony europejskie radzą sobie z żegnaniem węgla i jak planują swoją transformację energetyczną. Stąd gospodarcza wizyta u naszych zachodnich sąsiadów.

17.06.2021
13:24
transformacja-energetyczna-województwo-slaskie
REKLAMA

Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego, przyznaje, że współpraca z Nadrenią Północną-Westfalią jest jednym w międzynarodowych priorytetów w polityce międzynarodowej. Zwłaszcza teraz, kiedy można korzystać z niemieckich doświadczeń, jeżeli chodzi o transformację energetyczną. 

REKLAMA

To także doskonała okazja dla naszych przedsiębiorców, by mogli konkurować na europejskim rynku, a dla naszych partnerów z Niemiec możliwość poznania naszych najmocniejszych stron i atutów

– przekonuje Chełstowski.

A jest z kogo zgapiać. Nadrenia Północna-Westfalia to przemysłowe serce Niemiec. Jeszcze przeszło 10 lat temu w sektorze węgla i stali zatrudnionych było ok. 400 tys. ludzi. Dzisiaj - mnie niż 25 tys. Z kolei w branży energii odnawialnej obecnie w Nadrenii Północnej-Westfalii funkcjonuje nawet 5 tys. przedsiębiorstw.

Transformacja energetyczna: Śląskie zbiera dane

W składzie delegacji samorządowej, która wizytuje obecnie Nadrenię Północną-Westfalię, oprócz marszałka Chełstowskiego znalazł się jeszcze wicemarszałek Wojciech Kałuża oraz Jan Kawulok, przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego. W programie wizyty m.in. spotkanie w Dusseldorfie z Jakubem Wawrzyniakiem, konsulem generalnym RP, a także wyjazd do Centrum Ogniw Paliwowych w Duisburgu oraz rozmowy z NRW Global Business. Polacy będą też rozmawiać z Bodo Middeldorfem, dyrektorem zarządzającym w Agencji Przyszłości Rewiru Reńskiego.

Polsko-niemiecka umowa liczona dziesięcioleciami

Nadrenia Północna-Westfalia to jedyny region Niemiec, z którym województwo śląskie formalnie współpracuje. Pierwsze porozumienie między regionami podpisano jeszcze 1 września 2000 r. Już wtedy głównym efektem podjętej współpracy była m.in. rewitalizacja terenów poprzemysłowych.

REKLAMA

W 2008 r. Polacy i Niemcy postanowili jeszcze bardziej zbliżyć relacje i podpisali oświadczenia o współpracy i dalszym rozwoju przyjaznych stosunków pomiędzy województwem śląskim i Nadrenią Północną-Westfalią. To też nie pierwsza wizyta sąsiedzka marszałka Chełstowskiego, który m.in. w 2019 r. rozmawiał z premierem Nadrenii Północnej-Westfalii Arminem Laschetem o współpracy w zakresie transformacji regionów górniczych, dziedzictwa przemysłowego, żeglugi śródlądowej i zagospodarowania przestrzennego. 

Nasz współpraca cały czas obejmuje wiele obszarów. Nasze relacje gospodarcze są bardzo ważne

– nie ma wątpliwości Jakub Chełstowski.
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA