REKLAMA
  1. bizblog
  2. Zdrowie

Szczepionka na koronawirusa. Producent Viagry zdobył w USA rządowy kontrakt wart 2 mld dol.

Amerykański gigant farmaceutyczny Pfizer i niemiecka firma biotechnologiczna BioNTech wspólnie zdobyły rządowy kontrakt na wyprodukowanie 100 mln dawek szczepionki na COVID-19 z opcją na kolejne pół miliarda. Jeśli testy kliniczne odbędą się bez przeszkód, zamówienie ma zostać zrealizowane przed końcem roku.

22.07.2020
16:12
porozumienie-paryskie-Donald-Trump
REKLAMA

Administracja Donalda Trumpa za 100 mln dawek szczepionki zapłaci 1,95 mld dol. Szczepienia dla amerykańskich obywateli będą darmowe.

REKLAMA

Lek musi jeszcze dostać zielone światło od Agencji Żywności i Leków (Food and Drug Administration). Testy amerykańsko-niemieckiej szczepionki mają rozpocząć się jeszcze w lipcu, a ocena jej bezpieczeństwa i skuteczności zostanie wydana przez FDA najwcześniej w październiku.

Zobowiązaliśmy się do uczynienia niemożliwego możliwym, pracując niestrudzenie, opracować i wyprodukować w rekordowym czasie skuteczną szczepionkę, która pozwoli zażegnać ten światowy kryzys zdrowotny

- powiedział Albert Bourla, prezes Pfizera.

Szef firmy farmaceutycznej, która zdobyła ogólnoświatową sławę jako producent słynnego leku na potencję, podkreślił, że Pfizer bierze na siebie ryzyko finansowe związane z testami klinicznymi i masową produkcją, by być jak najszybciej gotowym po spodziewanym zatwierdzeniu szczepionki przez FDA.

REKLAMA

Kontrakt na dostawę szczepionek to efekt decyzji Donalda Trumpa o przeznaczeniu miliardów dolarów budżetu federalnego na opracowanie darmowych leków na koronawirusa. Program ten znany jest pod nazwą Operation Warp Speed.

Jak informuje Reuters, na całym świecie trwają prace nad 150 szczepionkami na koronawirusa, a niektóre są już na etapie testów klinicznych. Jedną z nich jest szczepionka Pfizera i BioNTech, która uzyskała bardzo obiecujące wyniki we wstępnych testach na ludziach.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA