REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Rynek pracy w Polsce pokazuje moc. Co tam inflacja i kryzys, liczba ofert rośnie

Wysoka inflacja, wzrost kosztów prowadzenia działalności gospodarczej i niepewność co do dalszej sytuacji gospodarczej sprawiają, że wiele firm ogranicza plany rozwoju, ale na szczęście wciąż nie odbija się to negatywnie na rynku pracy. Utrzymujący się niedobór pracowników sprawia, że bezrobocie pozostaje na minimalnym poziomie, a liczba ofert pracy w ostatnim okresie nawet rośnie.

17.01.2023
17:41
Rynek pracy w Polsce pokazuje moc. Co tam inflacja i kryzys, liczba ofert rośnie
REKLAMA

Dość zaskakujące wyniki przyniosła ostatnia edycja badania rynku pracy realizowanego przez firmy Element i Grant Thornton. Okazuje się, że w grudniu pracodawcy opublikowali w internecie 247 tys. nowych ogłoszeń o pracę, a to o 5 proc. więcej niż rok wcześniej.

REKLAMA

Jest to o tyle istotne, że to pierwszy przypadek dodatniej dynamiki tego parametru w ujęciu rok do roku od kwietnia 2022 roku. Do listopada notowano spadek w zakresie 3-8 proc., ale ostatni miesiąc roku zaskoczył. Eksperci Grant Thornton oceniają, że biorąc pod uwagę aktualne warunki makroekonomiczne w Polsce, grudniowy wynik może napawać optymizmem.

Pracodawcy zwiększają liczbę rekrutacji

W raporcie czytamy, że mimo silnie rosnących kosztów funkcjonowania przedsiębiorstw (energii, transportu i pracy), pracodawcy w Polsce nie tylko nie redukują liczby procesów rekrutacyjnych, ale wręcz je zwiększają w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku. Autorzy raportu podkreślają, że rok 2021 pod względem sytuacji na rynku pracy był wyjątkowo udany.

Największy wzrost liczby ofert pracy zanotowano w finansach. Popyt na księgowych i analityków finansowych wzrósł przez rok aż o 76 proc. Wyższa była również liczba ogłoszeń wśród zawodów związanych z branżą IT, gdzie zanotowano wzrost o 28 proc. Z kolei w branżach HR oraz medycznej zanotowano z kolei wzrost o 4 proc. w stosunku do zeszłego roku.

W przypadku zawodów fizycznych już od kilku miesięcy notowane są głębokie spadki, jeśli chodzi o liczbę nowych ogłoszeń o pracę. W grudniu było ich aż o 33 proc. mniej.

Pozytywne zaskoczenie

Dane z naszego badania po raz kolejny zaskakują optymistycznie. Mimo silnego wzrostu kosztów funkcjonowania firm oraz wyraźnego poczucia niepewności sytuacji ekonomicznej nie widać było w ostatnich miesiącach 2022 roku żadnego tąpnięcia w liczbie nowych ofert pracy, a w grudniu wręcz odnotowaliśmy lekki wzrost – mówi Monika Smulewicz, partner w Grant Thornton.

Ekspertka zwraca uwagę, że nawet jeśli dodatnia dynamika nie utrzyma się długo i powrócą wkrótce lekkie spadki, rzędu kilku procent rok do roku, to i tak będzie to zaskakująco dobry wynik.

REKLAMA

Taki scenariusz na pewno bralibyśmy w ciemno rok czy pół roku temu, kiedy wybuchała wojna w Ukrainie, a inflacja z miesiąca na miesiąc rosła. Dlatego jestem dobrej myśli odnośnie przyszłości i mam nadzieję, że polscy pracodawcy ponownie okażą się odporni na różnego rodzaju zawirowania i kryzysy, jak miało to już miejsce kilka razy w ostatnich latach i dekadach – dodaje Smulewicz.

Badanie zostało przeprowadzone wśród realnych ofert pracy opublikowanych na 50 największych portalach w badanym okresie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA