REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Polacy na potęgę wychładzają domy, bo chcą zaoszczędzić na rachunkach. Nie wiedzą, czym to grozi

Rosnące rachunki za ogrzewanie to – przepraszam za frazes – jeden z gorętszych tematów tej zimy. Firma Netatmo, specjalizująca się w rozwiązaniach typu smart home, sprawdziła, jakie rozwiązania zamierzają zastosować Polacy, by obniżyć opłaty. I oczywiście wyszło, że zamierzamy przykręcić kaloryfery. Eksperci radzą, by robić to z głową.

30.12.2022
10:51
koszty-ogrzewania-kalkulator
REKLAMA

Rachunki za ogrzewanie zamierzamy zmniejszyć w najprostszy możliwy sposób, czyli obniżając temperaturę w domach i mieszkaniach. Z badania UCE Research przeprowadzonego na zlecenie Netatmo wynika, że w sumie trzy czwarte respondentów zamierza tej zimy oszczędzać na energii, a w tej grupie aż 71 proc. odpowiedziało, że zrobi to obniżając temperaturę panującą w pomieszczeniach.

REKLAMA

To dobry sposób, ale trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii

– zaznacza Netatmo.

Firma zwróciła się o opinię w tej sprawie do dr. Tomasza Sanaka, eksperta od hipotermii.

Komfort cieplny to ocena zadowolenia z temperatury otoczenia, w jakim dana osoba przebywa i niestety ma charakter indywidualny, nawet zróżnicowany pomiędzy płciami tej samej grupy wiekowej – wyjaśnia dr Sanak.

Jak wskazuje, osoby starsze mają niższy poziom aktywności fizycznej i niższy podstawowy metabolizm, co powoduje, że preferują wyższą temperaturę w pomieszczeniach, na poziomie około 23°C. Dla aktywnych kilkulatków odpowiedniejsza będzie temperatura na poziomie 20°C.

Najlepsza temperatura w pomieszczeniu. Dostosuj ją do aktywności

Zgodne z normą ISO 7730 w okresie zimowym temperatura w pomieszczeniach powinna mieścić się w przedziale 20-23°C.

Najlepszym w takim wypadku rozwiązaniem jest regulacja, która daje możliwość ustawienia temperatury w pomieszczeniu na poziomie 22 ± 2°C – sugeruje Netatmo.

Warto pamiętać, że warto regulować temperaturę w zależności od aktywności i pory dnia. Podczas relaksu czy pracy powinna być nieco wyższa niż podczas snu. Eksperci rekomendują, by w nocy temperatura otoczenia była niższa o 1-2°C w stosunku do dziennej. Z drugiej strony nie należy przesadzać.

 class="wp-image-2001097"

Najbardziej niesprzyjające są wahania temperatur wewnątrz budynków – to zjawisko jest obserwowane w przypadku używania pieców opalanych węglem bez specjalnego systemu podajników – mówiąc w skrócie, gdy węgiel się wypali, temperatura gwałtownie spada, a to przekłada się na stres energetyczny organizmu ludzkiego – komentuje dr Tomasz Sanak.

Oszczędzanie na ogrzewaniu. Nie warto przesadzać

Badanie przeprowadzone na zlecenie Netatmo pokazało, że dla blisko jednej czwartej badanych najniższa akceptowalna w domu temperatura to 18°C. Według 18 proc. respondentów w mieszkaniu powinno być minimum 19°C, a dla 17 proc. – 20°C.

Uważam, że dla osób zdrowych, aktywnych wymienione wartości nie stoją w sprzeczności z wytycznymi medycznymi dotyczącymi komfortu cieplnego człowieka. Należy jednak pamiętać o wymienionych grupach populacji osób starszych, dzieciach, osobach niepełnosprawnych fizycznie – te grupy wymagają w miarę stałych wartości temperatury otoczenia bez ryzyka dobowych wahań powyżej 2°C – przypomina ekspert.

Jak zaznacza, wychłodzone domy powodują ryzyko wystąpienia hipotermii przewlekłej, która sprzyja zaostrzeniu się procesów chorobowych.

REKLAMA

Źródła naukowe podają, że przy temperaturze w pomieszczeniach poniżej 15°C wzrasta znacząco ryzyko zaburzeń podstawowych parametrów fizjologicznych takich jak: ciśnienie tętnicze krwi, częstotliwość akcji serca i oddechu – wylicza doktor Sanak.

Lepiej więc nie przesadzać z tym z oszczędzaniem na ogrzewaniu…

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA