REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Przedsiębiorcy wściekli, bo okazuje się, że Polski Ład jest sierotą. Nie ma się nawet komu pożalić

Na ostatnim posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego nie było rozmowy o Polskim Ładzie. Choć jest to jeden z najbardziej palących problemów dla przedsiębiorców i pracowników, dyskusja o skutkach zmian w przepisach wprowadzonych przez rząd, odbędzie się dopiero w przyszłości.

02.02.2022
20:09
Przedsiębiorcy wściekli bo okazuje się, że Polski Ład jest sierotą. Nie ma nawet komu się pożalić
REKLAMA

Na pewno jest tu potrzebna radykalna naprawa i na pewno są potrzebne decyzje o charakterze politycznym, w tym personalne – powiedział w środę PAP wicepremier Jarosław Kaczyński.

REKLAMA

Nie, nie chodzi o przegrane z kretesem głosowanie w Sejmie nad ustawą covidową, lecz o Polski Ład. Budowana z mozołem rządowa narracja, że Polski Ład to w sumie wielki sukces, legła właśnie w gruzach. Pisał o tym Jacek.

Wejście w życie Polskiego Ładu okazało się gigantyczną wpadką rządu – co najmniej od początku roku nie ma dnia, by media nie donosiły o absurdach reformy podatkowej, które uderzają w finanse pracowników, emerytów, przedsiębiorców czy samorządów.

O Polskim Ładzie nikt nie chciał rozmawiać

Na wtorkowym posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego, z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, a poświęconym wyzwaniom rynku pracy, organizacje pracodawców przedstawiły wspólne oświadczenie, wskazując, że skala problemów z Polskim Ładem jest zbyt duża, aby pomijać go w pracach RDS .

Pracodawcy, przy poparciu związków zawodowych umówili się na agendę posiedzenia, która oprócz kwestii rynku pracy, miała zawierać dyskusję o problemach z Polskim Ładem. Jednak agenda posiedzenia Rady Dialogu Społecznego nie uwzględnia tego tematu.

Jak podkreśliła Konfederacja Lewiatan, kwestie Polskiego Ładu wymagają pilnej rozmowy. Reakcją prezydenta na oświadczenie pracodawców była deklaracja jego udziału w dyskusji na ten temat, która ma się odbyć na najbliższym posiedzeniu RDS, jeszcze w lutym.

Skutki spadają dziś na pracodawców i pracowników

Konfederacja Lewiatan informuje, że problemy Polskiego Ładu od kilku miesięcy omawiane były w ramach Rady Dialogu Społecznego. Jeszcze pod koniec roku rząd i premier M. Morawiecki przyznali, że regulacje te zawierają błędy i rozpoczęto prace nad usuwaniem problemów i wątpliwości w tych regulacjach, a ich skutki spadają dziś na pracodawców i pracowników.

REKLAMA

Wyrażamy swoje rozczarowanie, że na dzisiejszym posiedzeniu RDS z udziałem Prezydenta RP nie możemy dyskutować  o kwestiach kluczowych dla państwa, dla rządu, pracodawców i pracowników

- napisała w wydanym oświadczeniu Konfederacja Lewiatan.

W oświadczeniu dodano, że "jeśli zależy nam na tym, aby dialog społeczny nie sprowadzał się do fasadowych spotkań i dyskusji, musi uwzględniać on tematy, może nie wygodne i kontrowersyjne, ale kluczowe  dla społeczeństwa i gospodarki".

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA