REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Polacy wrócą do bojkotu Auchan? Najtańsza sieć w Polsce została oskarżona o pomoc rosyjskiej armii

Auchan już raz naraziło się polskim konsumentom, gdy zadeklarowało, że dalej będzie prowadzić działalność w Rosji. Minęło jednak trochę czasu, wiele osób o bojkocie zdążyło już zapomnieć, aż na jaw wyszły kolejne informacje uderzające w reputację francuskiej sieci supermarketów. Z międzynarodowego śledztwa wynika, że Auchan miało wspierać rosyjskich żołnierzy.

17.02.2023
18:22
Polacy wrócą do bojkotu Auchan? Najtańsza sieć w Polsce została oskarżona o pomoc rosyjskiej armii
REKLAMA

Auchan zostało zdemaskowane przez dziennikarzy The Insider, „Le Monde” i Bellingcat. Redakcje weszły w posiadanie dokumentów świadczących o tym, że Auchan dostarczało towary rosyjskiej armii po ataku Rosji na Ukrainę.

REKLAMA

Pomoc była udzielana od samego wybuchu wojny

„Le Monde” przytacza list wysłany przez pracownicę sieci do sklepów w Sankt Petersburgu w połowie marca 2022 r. W treści była mowa o zbieraniu datków na pomoc humanitarną. Na liście potrzebnych produktów znajdowały się papierosy, wełniane skarpety, siekiery, gwoździe i kanistry.

Towary miały zostać przetransportowane do jednej z placówek w centrum miasta. Tydzień później po zaopatrzenie przyjechały dwie ciężarówki. Jednemu z pracowników udało się ustalić, że dostawa była zorganizowana na potrzeby „operacji specjalnej”, jak Rosjanie nazywają oficjalnie napaść na Ukrainę.

Wszystko zostało rozdane przez Auchan za darmo

– cytuje gazeta anonimową osobę zaangażowaną w akcje.

Kierownik logistyki Auchan z Sankt Petersburga powiedział, że sieć rozdawała towar z własnego magazynu.

Koszt pomocy dostarczonej przez Auchan to 2 mln rubli

REKLAMA

Analogiczne zbiórki miały być prowadzone m.in. we Włodzimierzu i Samarze. Sieć pomagała także rosyjskiemu rządowi po ogłoszeniu mobilizacji do wojska. Dziennikarze ustalili, że Auchan zbierało informacje o swoich pracownikach, a nawet wręczało im wezwania w trakcie pracy.

Powyższe informacje to kolejny cios w wizerunek francuskiej sieci. Po wybuchu wojny firma znalazła się na liście wstydu, a w internecie zaroiło się od wezwań do bojkotu sieci. Z umiarkowanym skutkiem, bo z badań Proxi.cloud i UCE Research wynikało, że Auchan tego bojkotu w ogóle nie odczuł. Być może znaczenie ma, że sieć od dawna bryluje w rankingach najtańszych sklepów w Polsce. Czyżby był to sposób na podreperowanie wizerunku zszarganego przez upór właścicieli?

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA