REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Orange zastanawia się nad podwyżkami dla klientów. Kiedy zdrożeją usługi?

Pomarańczowy operator pochwalił się wynikami finansowymi z IV kwartału 2022 r. To kolejny dobry okres dla Orange Polska. Spółka zarobiła na czysto 164 mln, w porównaniu z 69 mln zł straty w analogicznym okresie 2021 r. Klientów interesuje jednak co innego – co z cenami? Nowi abonenci podpisywali w ostatnich miesiącach klauzule inflacyjne, które umożliwiają Orange podniesienie cen. Prezes Julien Ducarroz ma dla nich ważną wiadomość.

16.02.2023
16:42
orange plany
REKLAMA

Orange, jak wielu innych operatorów, stosuje klauzule inflacyjne od maja ubiegłego roku. Zapisy pozwalające na jednostronne podniesienie cen znajdują się w umowach wszystkich nowych abonentów.

REKLAMA

Nie znaczy to oczywiście, że spółka musi je aktywować. Julien Ducarroz zadeklarował jednak, że firma będzie kontynuować strategię „więcej za więcej", a ceny usług będą się zmieniać. Kiedy? Decyzje mają zapaść w pierwszym półroczu.

Orange Polska z zyskiem

Przyszłe decyzje nie zmienią faktu, że operator ma za sobą bardzo udany rok. Przychody w ostatnim kwartale wzrosły r/r o 6,6 proc. do 3,379 mld zł, a w całym roku o 4,7 proc. O 4 proc. w górę poszedł także zysk EBIDTA do 736 mln zł. Mimo tego zysk netto znacząco spadł. Stało się tak dlatego, że w 2021 r. Orange sprzedał część udziałów w spółce Światłowód Inwestycje. Wyłączając ten jednorazowy zastrzyk gotówki z obliczeń okazałoby się, że zysk Orange w 2022 r. był wyższy niż rok wcześniej.

Jeżeli już przy światłowodach jesteśmy warto wspomnieć, że liczba łączy zwiększyła się o jedną czwartą. Kable docierają już do 1,171 mln gospodarstw domowych. W zasięgu sieci jest już ponad 7 mln gospodarstw. W górę poszła również liczba posiadaczy kart SIM - z 16,8 mln do 17,6 mln.

Inwestycje Orange

Pomarańczowy operator trzyma się swojej strategii średnioterminowej, która zakłada wydatki na rozwój produktów powyżej 1,7 mld zł rocznie. W 2022 r. nakłady na inwestycje sięgnęły 1,719 mld zł. Dominowały w nich wydatki na sieć mobilną (530 mln) i infrastrukturę IT (514 mln).

Przedstawiciele Orange zwracają uwagę na zwrot, który operator ma zamiar kontynuować w 2023 r. Spadają bezpośrednie nakłady firmy na światłowody. W najnowszym raporcie finansowym inwestycje w nie spadły z prawie 350 mln zł do 200 mln zł. Światłowody finansowane są w coraz większym stopniu przez spółkę Światłowody Inwestycje, w których Orange ma 50 proc. udziałów.

Operator skupia się natomiast na wdrożeniach sieci 5G. Urząd Komunikacji Elektronicznej zakłada, że częstotliwości trafią do zainteresowanych w sierpniu tego roku. Pełne tempo inwestycji w 5G Orange zamierza w związku z tym osiągnąć dopiero w 2024 r.  

REKLAMA

Spółka zamierza również podtrzymać wzrost wpływów ze sprzedaży nieruchomości.

To dobra tendencja, zamierzamy ją kontynuować w 2023 r. – deklarują przedstawiciele Orange.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA