REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podróże

Nowy rekord PKP Intercity! Pociągi były oblegane podczas majówki

Jak co roku PKP Intercity podsumowuje majówkowe podróże Polaków. Poprzedni rok wydawał się być rekordowym pod względem ilości pasażerów, ale podczas tegorocznej majówki padł nowy. Dodatkowo jedno z europejskich miast cieszyło się znacznie większą popularnością od pozostałych zagranicznych miejscówek.

05.05.2023
18:59
Koniec kawy i herbaty w Pendolino
REKLAMA

Polacy coraz częściej stawiają na wygodę i wybierają środki masowego transportu. Podobnie jak w poprzednich latach, długi weekend majowy wiązał się ze zwiększoną frekwencją w pociągach PKP Intercity.

REKLAMA

Gigantyczny wzrost podróżujących pociągami

Od piątku 28 kwietnia do środy 3 maja pociągami PKP Intercity podróżowało prawie 1,3 mln pasażerów. Jest to wzrost o 20 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w rekordowym do tej pory ubiegłym roku, kiedy to składami przewoźnika podróżowało prawie 1,1 mln osób.

Podczas tegorocznej majówki składy PKP Intercity przewoziły średnio ponad 200 tys. podróżnych dziennie. Rekordowym dniem okazała się sobota 29 kwietnia – do pociągów przewoźnika wsiadło tego dnia blisko 240 tys. pasażerów.

Dodatkowe połączenia krajowe i międzynarodowe

Przewoźnik w okresie 28 kwietnia – 3 maja dołączył prawie 550 wagonów do blisko 400 pociągów, które kursowały na najbardziej popularnych trasach. Na tory wyjechały także dodatkowe trzy elektryczne zespoły trakcyjne ED74.

W majówkę zostały uruchomione dodatkowe połączenia:

  • Warszawa – Olsztyn–Warszawa,
  • Warszawa – Gdynia–Warszawa,
  • Poznań – Gdynia–Poznań,
  • Wrocław – Gdynia–Wrocław.

Ponadto od 1 maja w stałym rozkładzie jazdy pojawił się pociąg IC Kinga łączący Kraków i Warszawę oraz do Bydgoszczy wydłużona została trasa IC Kazimierz, kursującego pomiędzy Łodzią Fabryczną a Krakowem. Wzmocnione zostały również popularne ośrodki turystyczne, jak np. Giżycko, Świnoujście czy Kołobrzeg.

Wsparte zostały również połączenia międzynarodowe. Popularnym kierunkiem w okresie majówki okazał się Berlin.

Możemy powiedzieć, że osiągnęliśmy rekordowe wyniki pod względem liczby przewiezionych pasażerów. Nowoczesny tabor pozwala na coraz szybsze, bardziej komfortowe i bezpieczniejsze podróże po całej Polsce. Kolej staje się środkiem transportu numer jeden dla coraz większej liczby osób – mówi Marek Chraniuk, Prezes Zarządu PKP Intercity.

REKLAMA

Perspektywa na pobicie kolejnego rekordu

PKP Intercity cały czas utrzymuje wysoką frekwencję po tym, jak w 2022 roku z usług przewoźnika skorzystało 59 mln osób. Wyniki z pierwszych czterech miesięcy 2023 roku pokazują, że spółka ma szansę ponownie pobić swój rekord. Od stycznia do kwietnia br. przewoźnik przewiózł blisko 19 mln pasażerów – to najlepszy wynik w ponad 20-letniej historii PKP Intercity. Najwięcej osób – około 5,2 mln, podróżowało na pokładach pociągów PKP Intercity w kwietniu. To o 15 proc. więcej niż w tym samym miesiącu w 2022 roku.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA