REKLAMA
  1. bizblog
  2. Emerytury

20,5 mln Polaków dostanie pismo z ZUS-u. Przeczytaj, zanim odłożysz ten list. To ważne!

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował we wtorek, że rozpoczyna wysyłkę Informacji o Stanie Konta Ubezpieczonego (IoSKU). Akcja potrwa do końca sierpnia. W tym czasie pismo z Zakładu otrzyma 20,5 milionów Polaków.

18.06.2019
11:04
List z ZUS. 20,5 mln Polaków dostanie pismo
REKLAMA

Fot. Arkadiusz Braumberger

REKLAMA

IoSKU to informacja o stanie na koncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych na dzień 31 grudnia 2018 r.  Obejmuje zwaloryzowane kwoty kapitału początkowego i składek na ubezpieczenie emerytalne, które wpłynęły na nasze konto w ZUS od 1999 do 2017 r. Dlaczego do końca 2017 r.? Otóż zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach społecznych waloryzacja, zgodnie z ustawą, dotyczy składek z rocznym odstępem, czyli nie za miniony, ale poprzedni jeszcze rok. 

– We wskazanych kwotach uwzględniona jest już tegoroczna czerwcowa waloryzacja ze wskaźnikiem 109,2 proc. – zaznacza w komunikacie prasowym Wojciech Andrusewicz, rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W liście z ZUS-u wyszczególnione są składki wpłacone w całym 2018 r. w rozbiciu na poszczególne miesiące z przypisanymi do nich wpłaconymi kwotami.

Informacja o subkoncie też jest uwzględniona

Ubezpieczeni odkładający składki w tzw. II filarze w ZUS dowiedzą się, jak wygląda stan ich subkonta.

Obok kwoty ogólnej stan subkonta oraz kwota przekazana przez ZUS do Otwartego Funduszu Emerytalnego (jeżeli klient odkłada jeszcze środki w OFE) przedstawione są z wyróżnieniem składek, które należało odprowadzić i które zostały rzeczywiście odprowadzone.

W większości przypadków obie kwoty są tożsame - podkreśla ZUS.

Zobacz także:

Wystarczy jedna składka, a dostaniesz pismo z ZUS

IoSKU otrzymają wszyscy, za których płatnik (czyli pracodawca) odprowadził co najmniej jedną składkę. Dodatkowo wszyscy ubezpieczeni, którzy ukończyli 35 lat dowiedzą się z symulacji dołączonej do Informacji o Stanie Konta Ubezpieczonego, jakiego rzędu mogą otrzymać świadczenie. Wyliczenia przedstawione są w oparciu o stan konta ubezpieczonego oraz konta i subkonta. Zakład Ubezpieczeń Społecznych stosuje dwa warianty wyliczeń. Jeden uwzględnia naszą dalszą pracę, aż do ukończenia wieku emerytalnego przy wpływie składek w uśrednionej wysokości z dotychczasowych lat pracy, a drugi przyjmuje, że kończymy już aktywność zawodową i więcej nie otrzymamy ani jednej składki. W sumie podaje więc cztery wartości.

– Pamiętajmy, że te wyliczenia to tylko pewna prognoza, która będzie się zmieniać wraz z podejmowanymi w naszym życiu decyzjami co do dalszej kariery zawodowej – przypomina Wojciech Andrusewicz z ZUS.

Blisko 2,5 mln Polaków otrzyma tą korespondencję elektronicznie, na swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

REKLAMA

List z ZUS to nasza przyszłość

- Zachęcam każdego naszego klienta do przeczytania korespondencji z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. To bardzo ważne by mieć świadomość stanu swoich finansów odkładanych na emerytalną przyszłość – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Równie istotne jest zweryfikowanie, czy pracodawca odprowadza za nas rzetelnie składki. List z ZUS to nasza przyszłość, więc okażmy jej należytą troskę

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja:
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA