REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Koniec słynnego raportu „Doing Business”. Chińczycy przedobrzyli

Bank Światowy ogłosił, że kończy z publikowaniem raportu „Doing Business". Powód? Niektóre państwa, z Chinami na czele, tak bardzo starały się o awans w rankingu, że organizacja uznała, że przestaje być wiarygodny.

17.09.2021
15:55
Koniec słynnego raportu Doing Business. Chińczycy przedobrzyli
REKLAMA

Publikacja wydawana przez Bank Światowy na temat klimatu inwestycyjnego w krajach na całym świecie była jednym z najszerzej komentowanych wydarzeń w branży. Ekonomiści brali pod uwagę 10 obszarów takich jak łatwość otwierania działalności, dostęp do kredytu czy kwestie ochrony własności.

REKLAMA

W ubiegłym roku Bank Światowy wstrzymał się z jego publikacją. Powodem były wątpliwości odnośnie wiarygodności wyników. W toku wewnętrznego śledztwa ustalono, że w raporcie z października 2017 r. zmieniono metodologię. Beneficjentem tej reformy były Chiny, które natychmiast skoczyły o 7 oczek w górę - na 78. pozycję.

Chinom zależało trochę za bardzo

Raport pokontrolny zarzuca prezesowi Banku Światowego Jim Yong Kimowi i dyrektor generalnej Kristalinie Georgiewej udział w spotkaniach z przedstawicielami Chin. Rozmowy miały dotyczyć pozycji Państwa Środka w rankingu.

Następnie, według ustaleń, kierownictwo naciskało na szeregowych pracowników, by ci poprawili pozycję Chin.

Dowodów na takie naciski nie znaleziono za to w dwóch innych sprawach. W „Doing Business 2019" napompowane zostały rankingi Arabii Saudyjskiej i Azerbejdżanu.

Raportu więcej nie zobaczymy

Te obserwacje wystarczyły, by podjąć decyzję o zakończeniu prac nad raportami. Ukazywały się one od 2003 r. W ostatnim rankingu Polska zajęła 40. miejsce na świecie.

REKLAMA

Zaufanie do badań Grupy Banku Światowego ma kluczowe znaczenie. Badania Grupy Banku Światowego informują o działaniach decydentów politycznych, pomagają krajom podejmować bardziej świadome decyzje i umożliwiają zainteresowanym stronom dokładniejszy pomiar postępów gospodarczych i społecznych

- uzasadniał Bank Światowy.

Niewykluczone jednak, że w przyszłości BŚ ugryzie ten temat w inny sposób. W komunikacie czytamy o planowanych pracach nad „nowym podejściem do oceny klimatu biznesowego i inwestycyjnego".

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA