REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Polskie startupy koszą kasę aż miło. Zgarnęły ćwierć miliarda w trzy miesiące

W ciągu pierwszych trzech miesięcy roku 65 polskich i zagranicznych funduszy przeprowadziło 94 transakcje. Do polskich spółek napłynęło nieco mniej pieniędzy niż rok temu. Ale z raportu PFR Venture i Inovo wynika, że wzrosła liczba transakcji. W pierwszym kwartale 2020 roku było ich 67.

17.04.2021
8:52
Pierwszy kwartał 2021: blisko ćwierć miliarda złotych trafiło do polskich startupów
REKLAMA

Czy 243 mln zł to dużo? Dla porównania, w całym 2017 roku zainwestowano w polskie startupy 215 mln zł, a rok później 156 mln zł.

REKLAMA

Kapitał w rundach pre-seed lub seed otrzymało bardzo dużo młodych startupów. Część z nich w niedalekiej przyszłości pozyska dalsze, większe finansowanie, co przełoży się na wzrost wartości i umocnienie naszego ekosystemu.

- mówi Tomasz Swieboda, partner w Inovo Venture Partners.
 class="wp-image-1410532"
Oznaczenie „outliers" dotyczy rekordowych inwestycji w największe startupy, co często zaburza prawdziwy obraz rynku.

Stabilna mediana rund inwestycyjnych

Widać to zwłaszcza na poniższym wykresie, gdzie liczba inwestycje seedowe stanowią znaczną większość.

 class="wp-image-1410538"

Mediana wielkości rund inwestycyjnych utrzymuje się na stabilnym poziomie, ok. 1 mln zł.

Kapitał prywatny inwestuje więcej, ale rzadziej

46 proc. zainwestowanych w pierwszym kwartale środków to kapitał publiczno-prywatny. Udział międzynarodowych funduszy w transakcjach wyniósł 31 proc.

 class="wp-image-1410541"

Trend rosnącej współpracy lokalnych funduszy z zagranicznymi partnerami wciąż postępuje. W pierwszym kwartale 21 proc. kapitału zostało dostarczone przez koinwestycje polskich i międzynarodowych funduszy, co było nieznacznym spadkiem w porównaniu do poprzedniego roku. Udział koinwestycji wyniósł wtedy 28 proc. Pozwala to optymistycznie patrzeć na budowanie długotrwałych, międzynarodowych relacji, wzbogacających jakość smart money dostarczanego do polskich startupów

– mówi Andrzej Daniluk, analityk w PFR Ventures.
REKLAMA

73 z 94 transakcji bazowało na kapitale publiczno-prywatnym. Największym graczem na krajowym rynku pozostaje PFR Ventures. NCBR wykonał jednak w pierwszym kwartale o jedną transakcję więcej.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA