REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Inflacja już spada, ale w Niemczech. W Polsce wciąż idzie w górę jak szalona

W Niemczech ceny towarów i usług były w styczniu o 4,9 procent wyższe niż przed rokiem. Dane opublikował Federalny Urząd Statystyczny. Po raz pierwszy od miesięcy wzrost inflacji uległ spowolnieniu. Tymczasem u nas inflacja szykuje się do potężnego przyspieszenia.

01.02.2022
16:18
Inflacja w Niemczech już spada, a w Polsce? Zapnijcie pasy, bo w prognozach licytacja, kto da więcej
REKLAMA

Serwis internetowy rozgłośni radiowej Deutsche Welle przypomina, że wcześniej w Niemczech wskaźnik inflacji wzrósł sześć razy z rzędu, głównie z powodu silnego wzrostu cen energii. W grudniu inflacja wzrosła do 5,3 procent, najwyższego poziomu od 1992 roku.

REKLAMA

Trzeba tu dodać, że w ostatnim czasie, za naszą zachodnią granicą, w kwestii inflacji zapanowały optymistyczne nastroje. Ekonomiści ankietowani przez agencję prasową Reutera spodziewali się, że stopa inflacji w styczniu wyniesie tylko 4,3 procent. Spadek inflacji był jednak mniejszy niż oczekiwali analitycy.

Rok 2022 będzie rokiem inflacji

Presja cenowa będzie się utrzymywać, ponieważ przedsiębiorstwa będą teraz przenosić znacznie wyższe koszty zaopatrzenia na konsumentów poprzez dostosowanie cen. Rok 2022 rozpoczął się inflacyjnie i taki pozostanie. Dla pracowników oznacza to jednak, że wiele osób będzie nadal tracić siłę nabywczą w 2022 roku

- mówi cytowany przez Deutsche Welle Friedrich Heinemann z instytutu badań gospodarczych ZEW.

Wielu ekspertów ma jednak nadzieję, że szczyt trendu inflacyjnego w Niemczech został już przekroczony. Jeśli chodzi o roczne tempo zmian, to powinniśmy być blisko szczytu - powiedział ekonomista Joachim Schallmayer z DekaBanku.

Inflacja w Polsce kilkanaście procent?

Tymczasem prognozy inflacji w Polsce przypominają licytację. Na Twitterze mBank Research stwierdza, że zgodnie z oczekiwaniami, rozstrzał szacunków na styczniową inflację dopisał. Prognozy wskazują od 8,6 proc. - 10,5 proc.). Mediana 9,3 proc. i taka jest też nasza prognoza - napisał mBank Research.

ING Economics Poland prognozuje, że inflacja w styczniu przebije 10 proc. r/r. Inflacja tak przyspieszyła, że tarcza antyinflacyjna niewiele zmienia - komentują analitycy ING.

Styczniowa inflacja może być dwucyfrowa, a jej podwyższona dynamika pozostanie do 2024 r. - powiedział w wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej, nowy członek RPP Ludwik Kotecki.

REKLAMA

Nie chciał on jednak spekulować, do jakiego poziomu mogą wzrosnąć stopy procentowe. Pytany, do jakiego poziomu wzrośnie inflacja powiedział, że do kilkunastu procent.

Informację o styczniowej inflacji Główny Urząd Statystyczny poda 15 lutego. Grudniowa inflacja w Polsce wyniosła 8,6 proc.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA