REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Niemcy uginają się pod presją Trumpa. Rozmowy z Huawei o budowie sieci 5G zawieszone

Zaawansowane negocjacje Deutsche Telekom i Huawei w sprawie budowy sieci 5G w Niemczech zostały zawieszone „z powodów politycznych” - dowiedział się Reuters. Na wykluczenie chińskiego giganta z kontraktów na dostawę sprzętu 5G od miesięcy naciska Biały Dom, ale Berlin dotąd nie zamierzał się podporządkować.

20.12.2019
12:20
Ban na Huawei 5G. Niemcy pod presją USA zawieszają negocjacje z Chińczykami
REKLAMA

Największy niemiecki operator telekomunikacyjny poinformował w zeszłym tygodniu, że nie finalizuje kontraktów na dostawę sprzętu 5G, ponieważ czeka na konkluzję politycznej debaty w Berlinie na temat ewentualnego ograniczenia Huawei dostępu do niemieckiego rynku.

REKLAMA

Amerykańskie władze oskarżają Huawei o szpiegostwo i kradzież własności intelektualnej amerykańskich firm. Donald Trump naciska na wszystkich sojuszników USA, by nie korzystali ze sprzętu chińskiego potentata podczas budowy swoich sieci komórkowych piątej generacji.

Negocjacje na lotnisku

Zanim Deutsche Telekom ogłosił zawieszenie negocjacji z Huawei, przedstawiciele obu firm mieli osiągnąć porozumienie w sprawie szczegółów umowy podczas rozmów prowadzonych w Paryżu w listopadzie, ale ostatecznie kontrakt nie został podpisany. Wiadomo, że kolejne negocjacje odbyły się też na początku grudnia na frankfurckim lotnisku.

Umowa miała zakładać, że Huawei dostarczy 70 proc. sprzętu potrzebnego Deutsche Telekom do zbudowania własnej sieci 5G. Według informacji Reutersa wartość tego niedoszłego kontraktu to 533 mln euro. Chińska spółka nie komentuje tych doniesień.

Co ciekawe, rozmowy miały dotyczyć jedynie radiowego sprzętu nadawczo-odbiorczego, a nie kluczowych komponentów sieci 5G, które są głównym przedmiotem kontrowersji dotyczących bezpieczeństwa danych.

A może by tak całkiem zbanować Huawei?

Rzecznik Deutsche Telekom potwierdził, że rozmowy zawieszone, ponieważ rząd federalny, który kontroluje 32 proc. akcji operatora, nie wypracował jeszcze polityki wobec Huawei.

REKLAMA

We wtorek rząd Angeli Merkel odłożył decyzję w sprawie bezpieczeństwa sieci 5G na przyszły rok. Na zapleczu politycznym koalicyjnego rządu trwa ożywiona dyskusja, czy udział Huawei w niemieckim rynku tylko ograniczyć, czy chińską firmę wykluczyć z niego całkowicie.

Huawei to obecnie największy na świecie dostawca sprzętu telekomunikacyjnego, a jednocześnie stary kontrahent Deutsche Telekom. Niemiecki operator obficie korzystał ze sprzętu chińskiej firmy, tworząc swoje sieci 3G i 4G.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA