REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes /
  3. Podatki

Giganci z Doliny Krzemowej zapłacą wysokie podatki nawet tam, gdzie ich fizycznie nie ma

Apple, Facebook, Google, Netflix, Amazon i inne wielkie firmy z branży technologicznej mają płacić we wszystkich krajach, w których czerpią zyski ze swoich usług. Taką propozycję przedstawiła Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.

10.10.2019
14:12
google cloud chmura krajowa
REKLAMA

Choć w OECD jest 36 krajów członkowskich (Polska od 1996 r.), propozycja ta ma dotyczyć 134 państw oraz podlegającym im terytoriów. Rządy miałyby możliwość opodatkowania firm, których siedziby znajdują się za granicą, o ile sprzedają swoje produkty lub w inny sposób zarabiają na obywatelach danego kraju.

REKLAMA

Może to być duży cios dla firm, które robią wszystko, żeby zapłacić jak najniższe podatki. Jednym ze sposobów jest tworzenie sieci spółek zależnych w rajach podatkowych. Taką strategię objęła IKEA, będąca obecnie pod ostrzałem Komisji Europejskiej.

Tim Cook jest "za"

Niektóre kraje, a w tym Wielka Brytania i Francja, przygotowują własne strategie opodatkowania usług cyfrowych. Nowe przepisy mają objąć media społecznościowe, wyszukiwarki i sklepy online. W Wielkiej Brytanii takie rozwiązanie miałoby wejść w życie w kwietniu 2020 r., a we Francji już funkcjonuje.

Generalny OECD, Angel Gurria, uważa, że porozumienie wielu krajów byłoby lepszym rozwiązaniem niż działanie na własną rękę.

Podejście Paryża nie podoba się urzędnikom handlowym w Stanach Zjednoczonych, którzy uważają, że jest to przejaw dyskryminacji amerykańskich firm. Według nich może to prowadzić do wprowadzenia taryf na francuskie towary.

Co może się wydawać zaskakujące, globalne zmiany, zaproponowane przez OECD, popiera dyrektor generalny Apple'a, Tim Cook.

Przedstawiciele Amazona także popiera propozycję OECD ze względu na uniknięcie ryzyka podwójnego opodatkowania. W oświadczeniu określili zmiany jako "ważny krok naprzód". Globalne podejście jest dla nich korzystniejsze.

REKLAMA

Dyrektor naczelny Tax Justice Network, Alex Cobham, uważa natomiast propozycje OECD za na tyle złożone, że migający się od płacenia podatków będą mogli ukryć się w gąszczu szczegółów. Według niego rozwiązanie to nie zmniejszy problemu nadużyć podatkowych, a może nawet pogorszyć sytuację ekonomiczną krajów spoza układu.

Źródło: BBC

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA