REKLAMA
  1. bizblog
  2. Transport

Białystok wreszcie doczeka się obwodnicy. Ruszył przetarg na fragment Via Carpathia

Ogłoszenie przetargu na pierwszy z podlaskich odcinków drogi ekspresowej S19 to początek serii przetargów na obwodnicę Białegostoku i pozostałe części trasy Via Carpathia.

24.02.2020
14:59
Obwodnica Białegostoku. Ogłoszono przetarg, budowa ma ruszyć w 2021 roku
REKLAMA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ruszyła z podlaską częścią trasy S19 – ogłosiła pierwszy przetarg na budowę tej drogi ekspresowej w sąsiedztwie samej stolicy wojewódzkiej. Projekt ma obejmować węzeł Białystok Zachód, biegnąc tam od miejscowości Dobrzyniewo.

REKLAMA

To właśnie od tego małego odcinka biegnącego z Dobrzyniewa powstanie w przyszłości węzeł Białystok Zachód. Dokładnie w tym miejscu krzyżować się będzie istniejąca S8 z powstającą drogą ekspresową S19. Jest to jednocześnie pierwszy z przetargów na podlaskiej części S19,

Źródło: GDDKiA

Zamówienie obejmuje projekt oraz budowę drogi S19 na odcinku ok. 5,38 km oraz drogi ekspresowej S8 na odcinku 2,1 km obejmującym węzeł Białystok Zachód.

Planowane są dwie jezdnie po dwa pasy ruchu. Dodatkowo całość ma zostać przystosowana do najcięższego ruchu, posiadać dziesięć obiektów inżynierskich m.in. dwa przejścia nad rzekami Supraśl i Białą, a także jeden wiadukt kolejowy. Węzeł zapewni dogodniejsze połączenia Warszawa - Białystok - Ełk oraz Ełk - Białystok - Lublin. Budowę zaplanowano na lata 2022-2024.

Dodatkowo w 2020 mają zostać ogłoszone jeszcze inne przetargi w systemie "Projektuj i buduj" - w I półroczu na prawie 50 km drogi ekspresowej S19 przy Białymstoku, a w II postępowania dla 68 km południowych odcinków tej samej trasy.

Małe wielkiego początki

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zaznacza, że fragment drogi ekspresowej S19 od Dobrzyniewa do węzła Białystok Zachód ma jedynie trochę ponad 5 km, jednak jest istotny przy dalszych pracach nad trasą Via Carpathia.

Via Carpathia ma być 700-kilometrową trasą, która w przyszłości biegnąc, wzdłuż wschodniej granicy Polski, połączy ze sobą państwa bałtyckie z południem Europy, tak tworząc nowy korytarz transportowy. Droga ekspresowa S19 zaplanowana została od przejścia granicznego z Białorusią w Kuźnicy Białostockiej, przez bliskie przez Lublin aż do granicy ze Słowacją w Barwinku.

REKLAMA
Planowany przebieg trasy Via Carpathia
Źródło

 

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA