REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Gazprom pokonany! PGNiG odzyska 6 mld zł, ale ceny odbiorcom nie obniży

Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie wydał korzystny dla PGNiG wyrok przeciwko Gazpromowi, zalecając obniżenie ceny za gaz dostarczany w ramach kontraktu jamalskiego – podał w poniedziałek PGNiG. Spółka szacuje, że Gazprom powinien jej zwrócić około 1,5 mld dol. za od 1 listopada 2014 r. do 29 lutego 2020 r.

30.03.2020
19:55
Gazprom-PGNiG-odszkodowanie
REKLAMA

Zastosowanie zmienionej formuły cenowej będzie oznaczać dla PGNiG zasadniczą poprawę warunków prowadzenia działalności handlowej dzięki większej spójności pomiędzy indeksacją cen wpływających na koszt pozyskania gazu z importu, a rynkową polityką cenową sprzedaży gazu - podała spółka.

REKLAMA

PGNiG nie obniży cen gazu dla odbiorców

PGNiG poinformował, że realizuje działania mające na celu implementację wyroku oraz uzyskanie zwrotu kwoty i analizuje sposób ujęcia rozstrzygnięcia w sprawozdaniu finansowym.

– Wyrok oznacza, że ceny za rosyjski gaz były za wysokie i nierynkowe. To dobry wynik, ale nie kończy pracy nad realizacją tego wyroku

– zapowiedział prezes PGNiG Jerzy Kwieciński.

Jego zdaniem wyrok nie wpłynie bezpośrednio na ceny, po których spółka sprzedaje gaz końcowym odbiorcom, poprawi za to sytuację finansową PGNiG.

PGNiG sprzedawał gaz odbiorcom po cenach rynkowych, więc strata była po stronie spółki

– wyjaśnił szef PGNiG.

Koniec pięcioletniej batalii przeciwko Gazpromowi

Spór między PGNiG i Gazpromem dotyczył sposobu ustalania ceny gazu dostarczanego na podstawie kontraktu jamalskiego. Obowiązująca formuła cenowa powoduje, że PGNiG płaci znacznie powyżej cen rynkowych.

REKLAMA

Dlatego w 2014 r. PGNiG skorzystało z przewidzianej w kontrakcie możliwości renegocjacji ceny. Następnie w maju 2015 r. spółka skierowała spór do rozstrzygnięcia przez Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie, a dopiero w lutym 2016 r. złożyła pozew przeciwko Gazpromowi.

W połowie 2018 roku Trybunał Arbitrażowy wydał orzeczenie częściowe, w którym stwierdził, że zostały spełnione przesłanki uprawniające PGNiG do żądania od Gazpromu zmiany sposobu ustalania ceny. W poniedziałek zapadł ostateczny wyrok.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA