REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podróże
  3. Pieniądze

Polacy w tym roku nie wyjadą na ferie. I nie chodzi wyłącznie o pieniądze

Niewielu Polaków w tym roku zdecyduje się na wypoczynek w czasie ferii zimowych. Raptem 26 proc. z nas ma plany wyjazdowe, z czego 9 proc. wyjedzie tylko w trakcie trwania ferii zimowych w danym województwie, 8 proc. wskazuje, że wyjeżdża zarówno w trakcie ferii zimowych jak i po, a 9 proc. dopiero po feriach - wynika z badania przygotowanego przez Quality Watch dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

18.01.2023
15:18
Polacy w tym roku nie wyjadą na ferie. I nie chodzi wyłącznie o pieniądze
REKLAMA

Wyjazd na zimowy urlop planują najczęściej osoby, które posiadają dzieci w wieku szkolnym – 30 proc. Dla porównania w grupie, która nie posiada pociech uczęszczających do podstawówki, ten odsetek wynosi zaledwie 4 proc.

REKLAMA

Natomiast w zdecydowanej większości (74 proc.) są Polacy, którzy nie zamierzają wyjeżdżać podczas ferii zimowych. Z pośród nich najczęściej są to osoby nie mające dzieci w wieku szkolnym (79 proc.), niż takie, które dzieci posiadają (52 proc.).

Polacy w zimę wysyłają dzieci, sami wolą urlop latem

Zdaniem prof. Waldemara Rogowskiego, głównego analityka BIG InfoMonitor (Grupa BIK), taki stan rzeczy wynika z bieżącej sytuacji materialnej Polaków, a także nawet 30-40 proc. wzrost kosztów wyjazdów.

Wraz ze spadkiem zamożności, ubywa chętnych do wypoczynku zimowego. Ci, którym środków nie wystarcza nawet na najpilniejsze potrzeby, mówią o swoich planach dopiero w co siódmym przypadku. Osoby, którym pieniędzy wystarcza na wszystkie wydatki i mogą jeszcze odłożyć – w co trzecim. I choć osoby zamożne w 60 proc. wskazań mają aspiracje wyjazdowe, to jednak nadal 40 proc. pozostaje bez żadnych planów, co wskazywałoby na to, że niezależnie od poziomu życia, podchodzimy dziś z większą rozwagą do większych wydatków - wyjaśnia prof. Waldemar Rogowski.

I dodaje, że dużo większą popularnością w Polsce cieszą jednak wyjazdy letnie, na które odkładane są pieniądze.

 class="wp-image-2016838"
Źródło: Quality Watch dla BIG InfoMonitor

Gdzie Polacy jeżdżą na ferie zimowe?

Jedynie 39 proc. respondentów zdecydowało się wysłać swoje dzieci w wieku od 6 do 18 lat na zimowy wypoczynek poza domem. Wśród 4,6 mln uczniów w naszym kraju, tylko nieliczni wyjadą na zorganizowane ferie. Gdzie Polacy wysyłają swoje pociechy?

  • 20 proc. rodziców wysyła dzieci do swojej rodziny,
  • 11 proc. zdecydowało się na zorganizowany wyjazd dla dziecka lub dla całej rodziny,
  • 5 proc. uczniów weźmie udział wyłącznie w półkoloniach, czyli zajęciach organizowanych w miejscu zamieszkania w trakcie dnia, bez noclegu.

Warto jednak zauważyć, że 30 proc. osób posiadających dzieci w wieku szkolnym jeszcze nie podjęło decyzji co do wyjazdu na ferie – odsetek osób, które zdecydują się na zimowy wypad może więc jeszcze wzrosnąć – wskazuje prof. Waldemar Rogowski.

Z badania możemy również dowiedzieć się, jakiego rodzaju wypoczynek preferują Polacy w okresie zimowym.

 class="wp-image-2016907"
Źródło: Quality Watch dla BIG InfoMonitor

Osoby wyjeżdżające na ferie zimowe (w terminie ferii szkolnych w danym województwie) z taką samą częstotliwością wybierają zorganizowane samodzielnie wyjazdy krajowe oraz te do rodziny (43 proc.). Osoby wyjeżdżające w terminach innych niż ferie częściej decydują się na zorganizowanie wypoczynku we własnym zakresie, głównie na terenie Polski (53 proc.) - wynika z badania.

Natomiast wyjazdy zagraniczne dwukrotnie częściej wybierają osoby, które nie mają dzieci w wieku szkolnym (32 proc.) niż tych, którzy je mają (15 proc.).

Czy Polaków stać na wyjazd podczas ferii zimowych?

  • 48 proc. Polaków przyznaje, że jest w stanie sfinansować wyjazdy na zimowy wypoczynek z bieżących dochodów,
  • 35 proc. sięgnie do swoich oszczędności,
  • 11 proc. wskazuje, że podejmie dodatkową aktywność zarobkową w celu sfinansowania wyjazdu,
  • 6 proc. wykorzysta środki z bonów turystycznych.

Co dziesiąty Polak zaznacza, że wyjazd nie wymaga od niego szczególnych nakładów finansowych. Ale więcej osób, bo 11 proc. zapożyczy się na poczet zimowego relaksu (pożyczka u rodziny, kredyt lub pożyczka w instytucji finansowej), niektórzy w więcej niż jednym miejscu - wynika z badania.

Choć prawie połowa badanych oceniła, że stać ich na zimowy wyjazd, to jednak wśród nich są osoby, które nie mają w planach w tym czasie urlopu. Najczęściej (42 proc.) tłumaczą swoją decyzję tym, że nigdy nie wyjeżdżają na ferie. Wśród nich 26 proc. stanowią osoby posiadające dzieci w wieku szkolnym, oraz 44 proc. osób, które nie mają dzieci w wieku szkolnym.

REKLAMA

Nie bez znaczenia są również ograniczenia finansowe, bo na brak pieniędzy na wyjazdy wskazuje 24 proc. osób. Kolejne 21 proc. wspomina o wzroście kosztów pobytu w hotelach i pensjonatach. A część ze względu na finanse musi wybierać – albo urlop w okresie zimowym, albo w letnim i dlatego co 7. osoba rezygnuje z wyjazdu zimowego - czytamy w badaniu.

Pozostałe osoby ogranicza brak urlopu w tym terminie, utrata pracy, względy zdrowotne czy generalnie niechęć do zimy.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA