REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podróże

Zamiast szukać śniegu, wybierają palmy. Wiemy, gdzie spotkasz Polaków podczas ferii zimowych

Ferie zimowe ruszają w Polsce już w przyszłym tygodniu. Od 16 stycznia do 26 lutego Polacy ruszą z dziećmi na wypoczynek. W Polsce niestety warunki pogodowe nie skłaniają do uprawiania sportów zimowych i tylko można sobie powróżyć, kiedy spadnie śnieg. Dlatego też coraz częściej Polacy wolą wybrać się tam, gdzie pogoda będzie pewna - pod palmy.

12.01.2023
11:29
Zamiast szukać śniegu, wybierają palmy. Wiemy, gdzie spotkasz Polaków podczas ferii zimowych
REKLAMA

Śniegu w Polsce jest jak na lekarstwo. Zwłaszcza tego prawdziwego. Co prawda można korzystać ze stoków, jednak te są sztucznie naśnieżane, a dookoła nich panuje atmosfera bardziej wiosenna. To może lepiej już faktycznie poopalać się w tym czasie? Tego zdania jest coraz więcej Polaków, którzy wolą tygodniowy pobyt w słońcu i na plaży niż niepewną sytuację pogodową w Polsce.

REKLAMA

Dokąd najczęściej ruszają Polacy podczas ferii zimowych? Egipt, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Hiszpania to najczęściej wybierane kierunki w tym czasie - wynika z analizy Wakacje.pl. Aż 41,3 proc. klientów wybiera właśnie te destynacje na zimowy urlop. Ale nie tylko te ciepłe kraje przyciągają Polaków. W pierwszej dziesiątce najpopularniejszych destynacji znalazły się także Dominikana, Tajlandia, Malta, Tanzania, Meksyk, Cypr i Malediwy.

Egipt wciąż numerem 1, ale coraz bardziej urzeka nas Tajlandia

Od wielu lat numerem jeden wśród zimowych destynacji jest Egipt.

Kraj faraonów od wielu lat cieszy się w okresie zimowym dużym powodzeniem, bo to jeden z najbliżej położonych kierunków wobec Polski, gdzie pogoda jest gwarantowana przez cały rok - wyjaśniają Wakacje.pl.

Jednak największy wzrost sprzedaży widać przy Tajlandii – konkretnie o 4 proc. rok do roku.

To wynik zniesienia przez tamtejszy rząd ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa. W przypadku pozostałych kierunków wahania popytu są nieznaczne - dodaje multiagent.

Nie tylko rodziny z dziećmi spędzają ferie zimowe w ciepłych krajach. Z danych Wakacje.pl wynika, że pary, poza krajem faraonów, kochają Maltę i Hiszpanię, podobnie jest przy rodzinach z dziećmi, choć tu następuje zamiana miejsc drugiego i trzeciego. W grupie singli druga pozycja przypada Malcie, a trzecia Tajlandii.

Na ferie zimowe klienci biur podróży wybierają głównie kierunki lotnicze, w których pogoda jest gwarantowana. Większość preferuje wypoczynek na plaży lub przy basenie, choć nie brakuje też miłośników poznawania innych kultur - mówi Anna Podpora, szefowa działu rozwoju produktu w Wakacje.pl.

I przypomina, że na przełomie stycznia i lutego na Malcie, Cyprze i w lądowej części Hiszpanii panują przyjemne, wiosenne temperatury, idealne na niespieszne zwiedzanie.

To także kierunki nieco tańsze, do których wycieczki tworzone są w oparciu o przeloty liniami rejsowymi, zazwyczaj tanimi. Dzięki temu wyjazdy są bardziej elastyczne, zarówno pod względem długości pobytu, miejsca wylotu, jak i ceny, bo klient sam decyduje, czy dopłaca za usługi dodatkowe, choćby w postaci bagażu nadawanego – dodaje Podpora.

Jakie wakacje rezerwują Polacy?

Choć ferie zimowe trwają 14 dni, to rodzice z dziećmi na ogół (62.proc. klientów) wybierają tylko tygodniowy urlop za granicą.

To nadal o wiele więcej niż przy wyjazdach z pobytem do 6 dni lub między 8 a 13 dni, ale widać, że trendy nieco się zmieniają. W przypadku podróży trwających mniej niż tydzień wzrost liczby rezerwacji wobec zeszłego roku wynosi ponad 5 pkt. proc., przy podróżach dłuższych niż 7, ale krótszych niż 14 dni wskaźnik ten wynosi +2,4 pkt. proc. rok do roku - podają Wakacje.pl.

Coraz większą popularnością cieszą się również wakacje, gdzie jako środek transportu wskazuje się dojazd własny. W ubiegłorocznym sezonie wakacyjnym aż 95 proc. klientów zdecydowało się na wakacje samolotem. Obecnie na ferie zimowe tę opcję zaznaczyło niecałe 92 proc.

Podczas podroży w zimę spada również zainteresowanie Polaków opcją całkowitego wyżywienia. O ile latem na all inclusive decyduje się niemal 83 proc. klientów, to zimą opcję tę wykupuje niecałe 58 proc. klientów. Zauważalnie więcej osób zimą niż latem wybiera natomiast dwa posiłki dziennie (24,58 proc. na ferie wobec 10,1 proc. latem).

REKLAMA

Wyjazdy zimowe różnią się od letnich nie tylko pod względem preferowanych kierunków, ale też sposobu, w jaki wypoczywamy. Podczas gdy latem więcej czasu spędzamy w resortach i na plaży, wybierając na zwiedzanie jednodniowe wycieczki fakultatywne, to zimą częściej decydujemy się na urlop aktywny – jeździmy na nartach albo odkrywamy odwiedzane miejsca na własną rękę. To dlatego w czasie ferii opcja all inclusive nie jest tak popularna jak w wakacje – wyjaśnia Anna Podpora.

Z danych platformy wynika również, że 50,42 proc. klientów wyjedzie na urlop w styczniu, a 49,58 proc. w lutym.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA