REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Zamykanie kopalń. NABE jeszcze nie powstała, a związkowcy już kłócą się o jej główną siedzibę

Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE) i posprzątanie przez nią aktywów węglowych po państwowych spółkach ma być symbolicznym początkiem transformacji energetycznej w kraju nad Wisłą. Ale nie takim na papierze, tylko naprawdę, w realnej rzeczywistości. Na razie jednak idzie jak po gruzie. Utworzenie NABE już jest spóźnione, a na domiar złego coraz bardziej do gardeł skaczą sobie związkowcy. Kłótnia toczy się o główną siedzibę nowej Agencji.

31.01.2023
9:03
Turow-decyzja-srodowiskowa-sad
REKLAMA

Najpierw NABE miała powstać do końca 2022 r. Potem ustalono jednak późniejszy termin i teraz obowiązuje koniec marca 2023 r. Agencja ma przejąć elektrownie węglowe od takich spółek jak PGE, Tauron, Enea i Energia. To im z kolei pozwoli pozbyć się balastu i zdecydowanie odważniej inwestować w OZE.

REKLAMA

Przypomnijmy: Agencja ma powstać na bazie spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Najprawdopodobniej będzie spółką prawa handlowego, w formie holdingu. Sama PGE GiEK ma być spółką-matką, a firmy wytwórcze z sektora energetycznego (np. Enea Wytwarzanie) będą jej spółkami-córkami z Grupy Kapitałowej NABE skupiającej aktywa węglowe. Przyszłych pracowników NABE już chroni podpisana z rządem umowa społeczna. 

W umowie jest mowa o systemie osłon socjalnych dla pracowników przedsiębiorstw prowadzących działalność wytwórczą energii elektrycznej oraz przedsiębiorstw górniczych węgla brunatnego - tłumaczy wicepremier i szef aktywów państwowych Jacek Sasin.

NABE jeszcze nie powstała a już jest gorąco

Tymczasem okazuje się, że chociaż na powołanie do życia NABE możemy jeszcze przy najgorszych wiatrach czekać nawet dwa miesiące, to już teraz atmosfera wokół Agencji zaczyna coraz częściej wrzeć. Co ciekawe: tym razem spór między sobą toczą sami związkowcy. Rząd może jedynie się temu przyglądać i niekiedy podpalać emocje jednych i drugich. A o co ta przybierająca na sile kłótnia? O główną siedzibę NABE. 

Nieoficjalnie, ale bardzo prawdopodobne jest przeniesienie siedziby PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. z Bełchatowa do Katowic. Jest to sprawdzona informacja, lecz zagrożenie protestów w Warszawie powoduje, że nikt nie chce o tym głośno mówić - biją na alarm na Facebooku związkowcy z Międzyzakładowego Związku Zawodowego Odkrywka w Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów.

Związkowcy z MZZ Odkrywka liczą przy tym na zdecydowaną reakcję tutejszych samorządowców, a także od marszałka województw łódzkiego i wojewody łódzkiego. Wypominają również obietnice wyborcze byłej premier a obecnie eurodeputowanej Beaty Szydło. 

Zanim my, Pracownicy PGE GiEK S.A., oddziałów i spółek zależnych rozpoczniemy protesty nie tylko w Warszawie, ale również w naszych zakładach pracy, ze strajkiem włącznie! - ostrzegają związkowcy z Bełchatowa.

A może będą dwie główne siedziby?

Związkowcy z Katowic z kolei o pominięciu stolicy województwa śląskiego w tej układance w ogóle nie chcą słyszeć. Już i tak od wielu lat bardzo mocno zaciskają pięści na to, że w Ministerstwie Aktywów Państwowych fotel pełnomocnika ds. górnictwa traktowany jest po macoszemu, a powoływani na to stanowisko nie spełniają związkowych oczekiwań. I raczej nie są fachowcami, a bardziej pasują do politycznych puzzli. 

Nie możemy zgodzić się na dalsze pomijanie Katowic i Górnego Śląska. Pomysł głównej siedziby NABE u nas jest przez nas wszystkich popierany - twierdzi Bogdan Tkocz, szef Solidarności w Tauron Serwis.

Ale związkowcy z Katowic całkiem nie odrzucają jeszcze innego pomysłu: żeby były dwie główne siedziby dla NABE. Jedna w Bełchatowie i jedna w Katowicach. W ten sposób i wilk byłby syty i owca cała.

Nastąpiłby również naturalny podział w Agencji na węgiel brunatny i na węgiel kamienny - uważa Bogdan Tkocz.

NABE na razie trochę jak czeski film, czyli nikt za wiele nie wie

Ale w rozmowach ze związkowcami, tymi z Bełchatowa i z Katowic też, przebija się jeszcze jedno. Niezbyt wiele wiedzą o tym, jak w przyszłości NABE ma funkcjonować. Już pal licho, przynajmniej na chwilę, samą lokalizację głównej siedziby Agencji. 

Nie wiemy na przykład co z nowymi technologiami jeżeli chodzi o wydobywanie węgla, a także jak to wszystko będzie finansowane - wylicza niewiadome Tkocz z Tauron Serwis.

REKLAMA

Nieco jaśniej robi się po lekturze umowy społecznej. Przyszli pracownicy NABE mogą liczyć na zachowanie gwarancji pracowniczych i uprawnień oraz na stabilizację zatrudnienia. Jest też o warunkach pracy i wynagrodzeniu. Na tej zasadzie podwyżka pensji ma być tutaj organizowana co rok. Dochodzi jeszcze system osłon socjalnych.

Pracodawcy zobowiązują się do przedkładania związkom zawodowym działającym u pracodawcy, w okresie tworzenia planów budżetowych na rok następny, nie później jednak niż do 31 października każdego roku, propozycji przyrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia na rok następny - czytamy w umówię społecznej przyszłych pracowników NABE.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA