REKLAMA
  1. bizblog
  2. Transport

Trzęsienie ziemi w polskim lotnictwie. Rafał Milczarski wylatuje z fotela prezesa PLL LOT i PGL

Rafał Milczarski nie będzie już prezesem PLL LOT oraz Polskiej Grupy Lotniczej. Taką decyzję podjęły w środę rady nadzorcze obu państwowych spółek. O pozbawieniu Milczarskiego fotela prezesa PGL media informowały od rana, ale mówiło się o tym, że zachowa prezesurę linii lotniczej. Stało się jednak inaczej.

21.12.2022
13:08
Trzęsienie ziemi w polskim lotnictwie. Rafał Milczarski wylatuje z fotela prezesa PLL LOT i PGL
REKLAMA

O odwołaniu Milczarskiego z funkcji prezesa PLL LOT oraz PGL poinformowała wczesnym popołudniem Polska Agencja Prasowa. Potwierdziły się wcześniejsze nieoficjalnie informacje Radia Zet o pozbawieniu go funkcji kierowniczej w PGL, ale dymisja z funkcji prezesa LOT-u jest zaskakująca.

REKLAMA

Rady Nadzorcze PLL LOT i PGL podjęły w środę decyzje o odwołaniu pana Rafała Milczarskiego z funkcji prezesa zarządu obu spółek. Członkowie Rad Nadzorczych dziękują za dotychczasową współpracę oraz wkład w rozwój PLL LOT i PGL w ostatnich latach – poinformował PAP rzecznik PLL LOT Krzysztof Moczulski.

Milczarski został odsunięty od kierowania obu spółkami ze skutkiem natychmiastowym. Do czasu wyłonienia nowych prezesów funkcje kierownicze będą pełnić przewodniczące rad nadzorczych tych spółek. W przypadku PLL LOT będzie to Katarzyna Lewandowska, a w PGL – Elżbieta Bugaj.

Nie wyjaśniono powodów odwołania Rafała Milczarskiego. Rada Nadzorcza LOT-u jedynie podziękowała mu „za dotychczasową współpracę oraz wkład w rozwój PLL LOT w ostatnich 7 latach”.

Zaledwie kilka dni temu w wywiadzie dla tygodnika polonijnego w Kanadzie „Goniec” Milczarski zapewniał, że LOT powraca do normalności i wyrażał nadzieję, że ten rok zakończy się w miarę korzystnie. Nie osiągniemy jeszcze poziomów sprzed pandemii, a jakieś 10-15 proc. niżej, ale ewidentnie widać symptomy ożywienia – mówił.

Przypomnijmy, że menedżer ten piastował stanowisko prezesa PLL LOT od stycznia 2016 roku. Poprzedni prezes spółki – Sebastian Mikosz – został odwołany ze stanowiska latem 2015 roku. W 2018 objął funkcję nowej spółki – Polskiej Grupy Lotniczej, do której rząd włączył nie tylko PLL LOT, ale także trzy spółki „handlingowe”: LOT Aircraft Maintenance Services, LS Airport Services i LS Technics.

Specjalista od kolei

Milczarski ma gruntowne wykształcenie menedżerskie i bogate doświadczenie w branży transportowej, ale przed prezesurą w PLL LOT dał się poznać głównie jako specjalista od kolei. Był współtwórcą Kolei Bałtyckiej, czyli jednego z pierwszych prywatnych kolejowych przewoźników towarowych w Polsce.

REKLAMA

Rządy Rafała Milczarskiego w polskim narodowym przewoźniku naznaczone były konfliktem z załogą. Dotychczasowy prezes PLL LOT był gorącym zwolennikiem samozatrudnienia kosztem zatrudniania na etacie. Było to zarzewiem gorącego sporu ze związkami zawodowymi w spółce, które wskazywały, że kontrakty B2B to sposób na łatwe pozbywanie się niechcianych pracowników w razie potrzeby cięcia kosztów.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA