REKLAMA
  1. bizblog
  2. Gospodarka
  3. Pieniądze

Dolar niemal zrównał się do euro. 20 lat nie widziano takich notowań

Indeks dolara amerykańskiego wzrósł w tym roku o prawie 12 proc. i osiągnął najwyższy poziom od 20 lat. Euro kosztuje obecnie 1,02 dol.

08.07.2022
10:40
Dolar niemal zrównał się do euro. 20 lat nie widziano takich notowań
REKLAMA

Dołącz do Amazon Prime z tego linku, skorzystaj z promocji (30 dni za darmo) i kupuj taniej podczas pierwszego Amazon Prime Day w Polsce.

REKLAMA

Tegoroczny szybki wzrost wartości dolara nie oznacza jednak, że jest się z czego cieszyć.

Ten trend grozi zaszkodzeniem amerykańskim firmom - czytamy w magazynie Fortune.

Bo wysoki dolar, to droższe amerykańskie towary dla zagranicznych nabywców. A osłabiony eksport z USA oznaczałby cios dla i tak już zwalniającej gospodarki w USA.

Są też i dobre wieści, bo silniejszy dolar, to skromna, ale jednak, ulga przed galopującą inflacją. I dzięki umacniającej się walucie, obywatele USA mogą po niższych cenach nabyć towary od zabawek i komputery po samochody i sprzęt medyczny importowane do Stanów Zjednoczonych.

Drugi pozytywny efekt mocniejszego dolara może być widoczny dla branży turystycznej w Europie, oczywiście pod warunkiem, że jako kierunek wakacyjnych destynacji wybiorą stary kontynent.

Co się dzieje na rynku walut?

Notowania dolara rosną wraz z rosnącymi stopami procentowymi w USA. Z kolei euro wciąż słabnie przez wzrost cen ropy i gazu w wyniku agresji Rosji na Ukrainę. Nie pomaga również widmo recesji w krajach UE.

Ta wojna jest ciosem dla Europy - stwierdził Robin Brooks, główny ekonomista w instytucie International Finance Banking Trade Group.

Jeśli euro zrówna się z dolarem, co się stanie z kryptowalutami?

Zdaniem niektórych ekspertów spadek euro do poziomu dolara może spowodować presję na rynku bitcoinów, a także wpłynąć na popyt na związane z euro stablecoiny.

Noelle Acheson, szefowa ds. analizy rynku w firmie Genesis Global Trading, zajmującej się handlem kryptowalutami, uważa, że zamieszanie walutowe, jakie ma obecnie miejsce, kończy się zwykle faworyzowaniem dolara.

Uczestnicy rynku forex postrzegają go (dolara) jako „najmniej ryzykowną” walutę - stwierdziła Acheson w rozmowie z yahoo.com.

I dodała, że „może to negatywnie wpłynąć na cenę bitcoina w dolarach, która przez ostatnie kilka lat była ujemnie skorelowana z indeksem dolara”. 

Prognozy są fatalne

UE zmaga się z całą listą problemów i choć jej gospodarka nadal walczy, to widać ogromny trend spadkowy. Niektórzy traderzy, jak Christopher Lewis, wieszczą, że do zrównania dolara z euro dojdzie jeszcze podczas sezonu letniego.

REKLAMA

W swojej analizie dla FX Empire Lewis wskazuje, że absolutną katastrofą byłoby zejście euro do poziomu 0,85 dol. I choć trader jeszcze nie wszczyna alarmu, to ostrzega: „jest taka możliwość”

Publikacja zawiera linki afiliacyjne Grupy Spider's Web.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA