REKLAMA
  1. bizblog
  2. Prawo

Kara dla Cyfrowego Polsatu. Operator zapłaci 35 mln zł za akcję podczas Euro 2016

Cyfrowy Polsat utrudniał swoim abonentom bezpłatne oglądanie meczów podczas Euro 2016, usuwając ogólnodostępne kanały ZDF i Das Erste z listy programów na dekoderach. UOKiK uznał, że to narusza interesy konsumentów i nałożył na operatora karę w wysokości 35 mln zł. Urząd zaznacza, że decyzja nie jest prawomocna. Spółka może odwołać się do sądu w ciągu miesiąca od jej doręczenia.

03.01.2020
11:54
Kara dla Cyfrowego Polsatu. Operator zapłaci 35 mln zł za akcję podczas Euro 2016
REKLAMA

Urząd Ochrony Konkurencji i Klientów przypomina w komunikacie, że podczas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2016 niektóre mecze można było oglądać bezpłatnie w TVP 1, Polsacie i serwisie Sport.tvp.pl. Pozostałe były pokazywane na kanałach kodowanych Polsat Sport 2 i Polsat Sport 3. Aby je oglądać, trzeba zapłacić 79 zł, wykupić pakiet IPLA 2016 za 99 zł albo przedłużyć umowę z Cyfrowym Polsatem na 24 miesiące.

REKLAMA

Transmisje wszystkich spotkań nadawały też ogólnodostępne niemieckie kanały ZDF i Das Erste. Do 16 czerwca 2016 r. do godz. 14.30 wystarczyło wybrać na dekoderach Cyfrowego Polsatu numery 470 i 471, żeby je odbierać. Jednak 16 czerwca na pół godziny przez meczem Anglia-Walia operator usunął te kanały z listy programów.

Urząd zaznacza, że kanały ZDF i Das Erste są ogólnodostępne i może je oglądać każdy, jeśli ma dekoder przystosowany do odbioru sygnału satelitarnego. Chociaż programy te nie stanowiły oferty Cyfrowego Polsatu, to wybierało się je na dekoderze na takich samych zasadach jak kanały gwarantowane przez Cyfrowy Polsat.

ZDF i Das Erste nadal były dostępne po usunięciu ich z automatycznego menu dekoderów Cyfrowego Polsatu, ale trzeba je było ustawić ręcznie, wpisując odpowiednie parametry. Jednak Cyfrowy Polsat nie informował konsumentów o takiej możliwości.

Docierały do nas wówczas sygnały, że konsumenci są rozżaleni, bo Cyfrowy Polsat dokonał zmian bez uprzedzenia. Naszym zdaniem umyślnie utrudniał dostęp do transmisji, aby skłonić konsumentów do skorzystania z oferty spółki. Jeśli zależało im na meczach, mogli się zdecydować zapłacić za dostęp do transmisji

– mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK.

Prezes UOKiK-u jest zdania, że brak rzetelnej informacji o wprowadzonych zmianach i o alternatywnych sposobach uzyskania dostępu do kanałów ZDF i Das Erste spowodował dezorientację u klientów operatora.

REKLAMA

Wielu z nich mogło nie wiedzieć, że nadal mogą za darmo oglądać transmisje meczów. W związku z tym mogli niepotrzebnie wydać pieniądze. Nasza decyzja ma być sygnałem dla przedsiębiorców, że takie działania są niedopuszczalne

– mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK.

Urząd stwierdził, że Cyfrowy Polsat stosował praktyki naruszające zbiorowe interesy konsumentów. Kara dla spółki to prawie 35 mln zł (34 918 515 zł). Ponadto Cyfrowy Polsat musi poinformować o decyzji UOKiK na swojej stronie.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja:
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA