REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Najtańszy kredyt na samochód? Tylko w internecie. Carsmile odpala nowy projekt

Specjalizujący się w sprzedaży samochodów przez internet Carsmile zapowiedział stworzenie pierwszego w Polsce brokera produktów finansujących zakup samochodu, głównie kredytowych i leasingowych. Pilotaż okazał się na tyle obiecujący, że firma planuje w przyszłym roku sprzedać produkty finansowe opiewające na 300 mln zł.

03.08.2022
16:52
kryzys motoryzacja carsmile
REKLAMA

Carsmile, platforma wchodząca w skład Grupy OLX, wyspecjalizowała się w wynajmie długoterminowym i leasingu. Teraz zamierza radykalnie poszerzyć ofertę i stać się pierwszym na na naszym rynku brokerem, oferującym w internecie produkty kilkudziesięciu instytucji finansujących zakup samochodu.

REKLAMA

Po sukcesie w sprzedaży samochodów online, otwieramy kolejne ramię biznesowe Carsmile w segmencie fintech. Finalizujemy budowę pierwszego internetowego brokera kredytów samochodowych i leasingu. Zakończyliśmy pilotaż projektu, który dał bardzo dobre wyniki – zapewnia Łukasz Domański, prezes Carsmile (na zdj.).

Carsmile nie zamierza zostać porównywarką

Firma posiada już licencję KNF oraz zespół doświadczonych ekspertów. Do projektu dołączyło kilkanaście banków i firm leasingowych, gotowych do sprzedaży swoich produktów online na platformie Otomoto. Docelowo w ofercie mają się znaleźć produkty do 20 banków, 15 firm leasingowych oraz kilku firm pożyczkowych.

W ramach pilotażu zakup auta można skredytować w Alior Banku, BNP Paribas, Santanderze, InBanku, Cofidis, leasing oferują PKO BP, Santander, BNP Paribas, ING, Pekao i Impuls Leasing. Pożyczki oferuje Smartney.

Cała obsługa od wyboru produktu poprzez ocenę zdolności kredytowej użytkownika aż po zawarcie umowy, przebiega zdalnie na platformie Otomoto lub Otomoto Klik.

Arkadiusz Zaremba, dyrektor zarządzający Otomoto Klik, rozwijający nowy projekt finansowy w OLX zaprasza do współpracy wszystkie zainteresowane podmioty, ale stawia jeden warunek: w grę wchodzi wyłącznie sprzedaż produktów finansowych, realizowana przez kanały cyfrowe lub telefonicznie, najchętniej z wykorzystaniem API.

Nie jesteśmy porównywarką. Nie prowadzimy działalności afiliacyjnej. Nie zajmujemy się pozyskiwaniem i przekazywaniem danych użytkowników. Stworzyliśmy i rozbudowujemy narzędzie transakcyjne – zastrzega dyrektor zarządzający Otomoto Klik.

W tym roku Carsmile liczy, że łączna sprzedaż kredytów i leasingu aut sięgnie 100 mln zł, w 2023 r. ma dobić do 300 mln zł.

Kupujący samochód nie musi się godzić na ofertę, którą podsuwa mu diler

Carsmile jako broker liczy na potencjał polskiego rynku. Tylko w 2021 r. na rynku wtórnym zawarto w Polsce 3,1 mln transakcji kupna-sprzedaży aut, wynika z danych CEPIK. Otomoto Klik dodaje, że 45 proc. kupujących na platformie korzysta z finansowania bankowego lub leasingowego.

Nasz projekt ma na celu pokazanie nabywcom aut, że mają wybór, jaki bank czy firmę leasingową wybrać. Oferty poszczególnych instytucji różnią się pod względem kosztów, okresu umowy czy akceptowanego rodzaju wynagrodzenia. Nabywca auta nie musi godzić się na ofertę, jaką podsuwa mu dealer – przekonuje Łukasz Domański.

I dodaje, że Polacy już wyrobili sobie nawyk porównywania ofert kredytów hipotecznych, lokat bankowych czy nawet kont bankowych, ale nie mają zwyczaju sprawdzać w taki sposób kredytów samochodowych czy leasingu, bo przyzwyczaili się, że w salonie samochodowym czy w komisie jest zwykle obecny przedstawiciel jednej firmy leasingowej czy jednego banku.

Chcemy to zmienić

– zapowiada szef Carsmile.
REKLAMA

Domański zwraca uwagę, że to szczególnie ważne w dobie wysokich i wciąż rosnących stóp procentowych.

Każdy punkt procentowy w koszcie finansowania pojazdu może oznaczać odczuwalnie niższą ratę. Porównywanie oferty kredytów czy leasingu nigdy nie było tak ważne, jak obecnie – przekonuje prezes Carsmile.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA